Antetli Kâğıt

Antetli Kâğıt bir markanın veya şirketin teklif sunarken, yazılı iletişim alanında en önemli reklam araçlarından biridir. Hem reklam yapılmasını hem de markanın veya firmanın kurumsal bir yapıda olduğunun görülmesini / algılanmasını sağlar.

Antetli kâğıt günümüzde büyük küçük bütün işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Antetli kâğıt tasarımı logonun çizgilerinden ve renklerinden esinlenilerek hazırlanmalıdır. Yani markanın kimliğini yansıtan logonun mutlaka antetli kâğıt üzerindeki tasarımda yer alması gerekir.

Antetli Kâğıt Örnek

Antetli kâğıt örnek çalışmaları incelenerek oluşturulacak antetli kâğıt için ilham alınabilir. İnternette hizmet veren arama motorlarını kullanarak antetli kâğıt, antetli kâğıt örnek, antetli kâğıt tasarımı, antetli kâğıt modelleri, antetli kâğıt tasarım örnekleri gibi aramalar yaparak fikir edinebilirsiniz.

 

Günümüz iş dünyasında, kurulan şirket sayısının gittikçe artmasının yanında bu şirketler arasında meydana gelen rekabet de hızla büyüyor. İş şirketler arası rekabete geldiğinde birçok farklı alan gündeme gelse de tabii ki ilk ön plana çıkan konulardan bir tanesi kurumsallık. Şirketlerin kurumsallıklarını göstermeleri için birçok farklı yol olsa dahi son dönemlerde adından çokça söz ettiren antetli kâğıtlar bu amaçta gittikçe önem kazanıyor.

Belirttiğimiz gibi antetli kâğıtlar şirketlerin kurumsallıklarını gösteren çok küçük fakat bir o kadar da önemli parçalarıdır. Çok eski yıllardan beri kullanılan bu kâğıtlar aslında çok basit bir yapıdan oluşmaktalar. Antet, Fransızca ‘kâğıt veya zarf üzerine basılmış ad, adres, başlık’ anlamına gelir. Antetli kâğıtlar da aynen bu yapıdadır. Klasik bir antetli kâğıtta, kâğıdın üst kısmında firmanın amblemi ve adı bulunduğu gibi alt kısım da ise firmanın adresi ve diğer iletişim bilgileri yer alır.

Firmalar bu tür antetli kâğıtları genellikle resmi yazışmaları için tercih ederler. Logo, firma ismi ve iletişim bilgilerinin hemen kâğıdın arka planında basılı olması hem iletişimde kolaylık sağlar hem de firmaların çok daha prestijli görünmelerine neden olur. Ayrıca yazışmalarda antetli kâğıt kullanımı karşıdaki firmaya da değer verildiğini ve önemsendiğini hissettirir.

Şirketler antetli kâğıtları kendi istek ve arzuları doğrultusunda bastırabilir. Bu da şirketler için antetli kâğıdın önemini artırır çünkü antetli kâğıt bir çeşit özgünlük belirtisi halini alır. Antetli kâğıtlar genel olarak A4 kâğıdı büyüklüğünde tasarlanırlar. Firmaların logoları bu kâğıtlara sağ veya sol üst köşede bulunacak şekilde saydam bir biçimde yerleştirilir. Böylece hem her firmanın kendi özgü logosuyla kâğıtlar da özelleştirilir hem de saydamlığı sayesinde kâğıt üzerine yazılacak olan yazı için bir sorun teşkil etmemiş olur. Adres bilgileri ise kâğıdın en altına yerleştirilir.

 

Antetli kâğıt basımında birçok farklı kâğıt türü tercih edilebilir ancak seçilen kâğıdın kaliteli bir kâğıt olması firma açısından kalitesi göstermesi yönünden bir avantaj olacaktır. Kâğıt ağırlıkları da çeşitlendirilebileceği gibi standart olarak 80 veya 90 gram arasında çeşitlilik gösterir.

 

Aynı zamanda firmalar dilerlerse bu kâğıtların üzerlerine logolarını kabartmalı olacak şekilde de bastırabilirler. Tabi bu durum da kâğıtların maliyetinin de artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kabartmalı antetli kâğıtları tercih etmek isteyen bir firma iki farklı türde antetli kâğıt sipariş ederek maliyetini dengeleyebilir. İç yazışmalar ve bazı dış yazışmalar için klasik bir antetli kâğıt kullanılırken çok daha ciddi ve önemli yazışmalarda kabartmalı kâğıtlar kullanılabilir.

 

Ayrıca antetli kâğıtlarda kullanılacak olan renkler de bir diğer önemli konudur. Şirketin ve şirket logosunun renklerine uygun olarak seçilecek bir renk tonuyla adres ve diğer iletişim bilgileri girilmelidir ki kâğıt üzerinde bir bütünlük sağlanabilsin ve antetli kâğıt göze çok daha güzel görünebilsin. Ayrıca firmaların bu konuda dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise antetli kâğıtlar fiyatlandırılırken üzerlerinde bulunan farklı renk tonlarına göre fiyatlandırılırlar. Üç renge kadar farklı fiyatlar verilirken dört ve üzeri renk bulunduğunda fiyatlar çok daha artacaktır. Aynı zamanda tabi ki antetli kâğıtların basılacağı matbaayı seçmek de önemlidir. Sonuçta bir firmanın kurumsallığını temsil edecek ögelerin sorunsuz ve kusursuz olmaları gerekir.

 

Antetli kâğıt tasarımı yaptırmak isteyenlerin aklındaki en önemli soru “ antetli kâğıt tasarımı nasıl olmalıdır? “ sorusu olur. Bu vesile ile bu soruyu da cevaplayalım.

Antetli kâğıt tasarımı kurumsal kimlik tasarımına uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu nedenle antetli kâğıt bir kurumsal kimlik tasarımının parçasıdır. Mümkünse marka için logo tasarımı ile birlikte kurumsal kimlik çalışması da yaptırılmalıdır.

Kurumsal kimlik çalışması tamamlandığında içerisinde antetli kâğıt, kartvizit, logo, broşür, katalog, USB bellek, power bank, blok not, e-mail imza, bilgisayar duvar kâğıdı, personel yaka kartı gibi sayılamayacak kadar çok kurumsal kimlik materyalleri yer alır.

Antetli kâğıt hem dijital ortamda hem de baskılı olarak kullanılabilmelidir. Hazırlanırken bu kullanım alanlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.

 

Antetli kâğıt tasarımı için kullanılan programlar diğer tüm grafik tasarım işleri için kullanılan programlarla aynıdır. Antetli kâğıt tasarımı için kullanılabilecek başlıca grafik tasarım programları şöyledir;

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Illustrator
  • Adobe Indesign
  • Corel Draw

Antetli kâğıt ve grafik tasarım işleri için daha birçok tasarım programı sayabiliriz ancak grafik tasarım dünyasında en çok kullanılan tasarım programlarının başlıca olanları bunlardır.

Antetli kâğıt tasarımı yapılırken tasarımın vektörel olmasına önem verilmelidir. Vektörel bir tasarım yapabilmek için vektörel tabanlı bir grafik tasarım programı kullanılmalıdır. Yukarıda saydığımız grafik tasarımları arasında Adobe Photoshop hariç diğer programlar vektörel tabanlı grafik tasarım programlarıdır.

Bu programlar ile yapılan antetli kâğıt tasarımları vektörel tabanlı olurlar.

Antetli kâğıt ile ilgili tüm ihtiyaçlarınız ve merak ettikleriniz için RamazanBulut.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.