Kartvizit Tasarımı ister bireysel olsun kurumsal yapıda olsun her yöneticinin veya meslek mensubunun mutlaka sahip olması gereken insana prestij kazandıran bir pazarlama ve reklam aracıdır. Kurumsal kimlik materyalleri arasında en çok kullanılan öde hiç şüphesiz ki kartvizittir.

Kartvizit ihtiva ettiği yani içerdiği bilgiler bakımından yapılan iş ile ilgili olarak bilgi verdiği kadar kartvizit sahibi hakkında da temel iletişim bilgileri hakkında da bilgiler verir.

Bir kartvizit tasarımında olması gereken temel bilgiler şöyledir;

  • Varsa logo
  • Kartvizit sahibinin adı ve soyadı
  • Kartvizit sahibi olan kişinin telefon numarası veya telefon numaraları
  • Varsa sabit kurumsal telefon numaraları
  • Varsa faks numarası
  • Kartvizit sahibinin e-mail adresi
  • Kartvizit sahibinin varsa web sitesi adresi
  • Kartvizit sahibinin isteğine göre varsa sosyal medya platformlarına ait kullanıcı adları
  • Kartvizit sahibinin adresi veya adresleri
  • Kartvizit sahibinin Unvanı

Bu bilgiler hem bireysel hem de kurumsal kartvizit sahibi için bir kartvizit üzerinde olması gereken temel bilgilerdir.
 

Kartvizit Tasarım Programı

Kartvizit Tasarım Programı denilince daha doğrusu tasarım programı denilince akla ilk gelen tasarım programı Adobe Photoshop’tur.

Kısaca Photoshop olarak anılan bu tasarım programı, kartvizit, logo tasarımı, katalog tasarımı, broşür tasarımı, el ilanı tasarımı, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü tasarımın yapılabildiği programdır. Photoshop 20 yılı aşkın süredir grafik tasarımcılar tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen tasarım programı olma unvanını da elinde bulunduruyor.
 

Photoshop öyle ucu açık bir tasarım programıdır ki, Photoshop’u geliştirenler ve geliştirmeye devam edenler bile birçok özelliğini bilmemektedirler. Photoshop kullanıldıkça yeni özellikleri keşfedilen bir tasarım programıdır.

Photoshop ile etkileyici ve sıra dışı kartvizit tasarımları yapılabilir. Kartvizit tasarımı yapmak için yine Adobe markasına ait illüstratör veya Indesign programı da kullanılabilir. Bunların dışında Corel Draw isimli tasarım programı da kartvizit tasarımı yapmak için ideal bir programdır.,

Bu tasarım programlarını 2’ye ayırabiliriz. Piksel tabanlı ve vektörel tabanlı tasarım programları şeklinde ikiye ayrılabilirler.
 

Piksel tabanlı ve vektörel tabanlı programlar ve tasarımlar arasındaki farkı kısaca izah etmeye çalışalım.

Piksel tabanlı bir tasarım programı yani Photoshop piksel tabanlı bir programdır ki Photoshop ile ile hazırlanan tasarımlar piksel tabanlı olurlar. Eğer gerçek ölçülerde çalışılmaz ve tasarımlar yapılmaz ise matbaa aşamasında veya baskı aşamasında çözünürlük veya kalite sorunları ortaya çıkabilir.


Vektörel tabanlı tasarım programlarında ise bu konu önem arz etmez. Çünkü vektörel tabanlı tasarımlar çözünürlük veya kalite kaybı yaşamazlar.

Vektörel olarak kartvizit tasarımı yapmak isteyenler illüstratör, indesign veya corel draw gibi vektörel tabanlı programları kullanmalıdır.
 

En İyi Kartvizit Tasarımı Programı

En iyi Kartvizit Tasarımı Programı diye bir şey yoktur. Yukarıda sizlere tasarım yapılabilen birçok program saydık. Bu programların hepsi ile kartvizit tasarımı yapılabilir ancak kartvizit tasarımını yapan grafik tasarımcının hangi programı kullandığının bir önemi de yoktur. Grafik tasarımcı en iyi kullandığı tasarım programı ile baskıya veya matbaaya uygun kartvizit tasarımları yapabilir.
 

Bireysel Kartvizit Örnekleri

Eskiden kartvizit sahibi olmak için bir şirket sahibi veya bir şirkette yönetici olmak gerekirdi. Hatta şirketin pazarlama departmanın da çalışanların dışında pek kimse kartvizit kullanmazdı. Ancak günümüzde artık herkesin bir kartviziti var. İster bireysel olsun, ister kurumsal olsun, ister freelance çalışan olsun, ister kendi iş yerinin sahibi olsun herkesin bir kartviziti bulunuyor.

Arama motorlarını kullanarak internette daha önce yayınlanmış bireysel kartvizit örneklerine ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda bireysel kartvizit örnekleri incelendiğinde ad soyad ve telefon numarası gibi çok sade bilgiler ve tasarımlar içeren bireysel kartvizit örnekleri görebiliyoruz.

Artık neredeyse tasarımın her alanında minimal ve sade tasarımlar popüler olmuş durumdadır.
 

Word Kartvizit Yapma

Word dünyaca ünlü Microsoft firması tarafından Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir yazı programıdır.  Word ile kartvizit yapmak mümkündür ancak buna bir kartvizit tasarımı demek yanlıştır.

Bazen okullarda bilgisayar kullanımı ile ilgili verilen derslerde öğretmenler öğrencilere Word kartvizit yapma görevi vermektedir. Ancak bu sadece öğrencilerin temel bilgisayar kullanımını geliştirmek ve yazım becerilerini ilerletmek için verilen bir ödevdir. Word programı ile yapılan kartvizitin baskı veya matbaa aşaması sıkıntılı olacaktır.

Ancak bazı matbaalar PDF formatındaki tasarımları da basabilmektedir. Bu durumda Word ile hazırlanan kartvizit tasarımını PDF olarak kaydedip matbaada bastırmak mümkün olabilir.
 

Ücretsiz Kartvizit Tasarımları

Ücretsiz kartvizit tasarımları ile ilgili bilgiler arıyorsanız arama motorlarını kullanarak internette daha önce yayınlanmış ücretsiz kartvizit tasarımlarına ulaşabilirsiniz.

Tasarımcı olma yolundaki acemi tasarımcılar için internette ücretsiz kartvizit tasarımları vardır. Örneğin, bir kartvizit hazırlayacak kadar bilgiye sahip değilsiniz ancak tasarım programlarından herhangi birini kullanarak mevcut bir şablon üzerinde değişiklikle yapabiliyorsanız o zaman internetten kartvizit tasarımı PSD, Kartvizit Tasarımı Vektörel gibi aramalar yaparak hazır şablonlara ulaşabilirsiniz.
 

Canva Kartvizit

Canva son zamanlarda sosyal medya post tasarımları, sosyal medya hikâye tasarımları, logo tasarımları ve kartvizit tasarımları gibi alanlarda hazır şablonlar vasıtasıyla insanlara basit tasarımlar yaptırabilmesi nedeniyle popüler olmuştur.

Ancak bilinmelidir ki Canva üzerinden yapılan tasarımlar sadece dijital platformlarda kullanılabilir. Yani baskıda veya matbaa aşamasında kullanılamazlar.

Canva ile hazırlanan kartvizit tasarımları basit ve sade olacaktır. Canva bünyesinde bulundurduğu hazır şablonları kullanıcılara sunar ve yazı kısımlarını ve renk alanlarını değiştirmesine olanak tanır. Sınırlı sayıda değişiklik yapan kullanıcıyı tatmin etmeyecek derece basit bir web tabanlı programdır.

Kartvizit tasarımı muhakkak alanında uzmanlaşmış bir grafik tasarımcı tarafından yapılmalıdır.

Kartvizit tasarımı ile ilgili merak ettiklerinize ve detaylı bilgilere Ramazan Bulut.com.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.