Cepli Dosya

Cepli Dosya, broşür, katalog, kartvizit gibi işyerinizin tanıtım materyallerini bir arada toplayıp profesyonel bir şekilde müşterilerinize sunmanızı sağlayan araçlardan biridir. Firmanızın kurumsal görüntüsüne katkı sağlarlar. Ürün ve hizmetleriniz hakkında kapsayıcı bilgi vermeye yarayan iletişim araçlarınızı bir arada tutmak için estetik bir yoldur. Resmi yazışmalarda kullandığınız antetli kâğıtlarınızı üzerinde firmanızın isim ve logosunun bulunduğu bir dosya içerisinde sunmak ciddiyetinize ciddiyet katacak, kurumsal kimliğinize katkı sağlayacaktır.
 

Cepli Dosya Nedir?

Cepli Dosyalar firmaların kurumsal anlamda kendilerini ifade etmelerine yardımcı olan başlıca araçlardan biridir. Cepli Dosyalar kartvizit, antetli kâğıt, tanıtım amaçlı broşür veya katalog, USB stick gibi bir sürü tanıtıcı unsuru içinde bulundurabilir. Böylece firmalar kendilerini kısa sürede tanıtıp, daha fazla bilgi için cepli dosyayı müşterileriyle paylaşabilirler.
 

Cepli Dosya Ölçüleri

Cepli Dosya ölçülerinin bir standardı vardır. Bu standartlara göre bir cepli dosyanın ölçüleri şöyledir;

Cepli dosyaların en uygun kullanım şekli için belirlenmiş ölçüler elbette mevcuttur. Yüksekliği 31 cm olarak belirlenen dosyaların bir kapağı 22 cm ve toplamda en uzunluğu da 44 cm olarak bilinmektedir.

Cepli dosyalar, kurumsal kimliğinizi yansıtabileceğiniz ve firmanızın profesyonel imajına olumlu yönde katkı sağlayabilecek en iyi araçlardan biridir. Tüm çalışma materyallerinizi bir arada tutarken, şirket isminizin de hafızalarda yer etmesine yardımcı olur.

Cepli dosyalar, tüm promosyon malzemelerinizi tek bir çatı altında toplayıp kolayca taşımanıza olanak sağlar. Aynı zamanda sözleşmeler, dosyalar ve sunum materyallerinizi taşımak için de uygun bir araçtır. Şirket logonuzun ve iletişim bilgilerinizin yazılı olduğu cepli dosya baskıları, bu özelliği sayesinde, siz işlerinizi yaparken kurumsal imajınızı da beraberinizde taşımanıza yardımcı olur. Böylelikle toplantı ve görüşmelerde siz hiçbir çaba göstermeden kendi reklam malzemenizi de yanınızda götürmüş olursunuz.

Cepli Dosya ürününe ait temel özellikler şöyledir;

Ürün Özellikleri

 • 250gr. Amerikan Bristol Karton
 • Baskısız, yapıştırma cep
 • Selefon kaplama seçeneği
   

Cepli Dosya Fiyatları

Cepli dosya fiyatları ürünün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kabartma lak içeren bir cepli dosya tasarımı standart bir cepli dosyaya göre biraz daha pahalı olacaktır.

Cepli dosya fiyatları ile ilgili olarak ölçüler, ebatlar, kullanılan kâğıt, malzeme, ham madde, kabartma lak, yaldız kabartma, selefon, mat selefon, parlak selefon gibi birçok özellik fiyatına etki eder.

Cepli Dosya Tasarımı

Cepli dosya tasarımı yapabilmek için belirli bir düzeyde grafik tasarım bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Cepli dosya tasarımları yapabilmek için grafik tasarım programlarından en az bir tanesinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Cepli dosya tasarımı yapılabilecek programlardan bazıları şöyledir;

 • Adobe Photoshop
 • Adone Illustrator
 • Adobe Indesign
 • Corel Draw
 • Adobe XD
 • Adobe Lightroom

Bu programlar cepli dosya tasarımı ve daha birçok tasarım işlerini yapabilmek için yeterlidir.

İyi derecede program bilgisine sahip bir kişi rahatlıkla cepli dosya tasarımı yapabilir.

Cepli Dosya Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cepli dosya tasarımı yapmak yukarıda da belirttiğimiz gibi grafik tasarım işiyle uğraşan tasarımcıların işidir. İşi ustasına bırakmak her zaman iyidir ancak yine de cepli dosya tasarımını kendi yapmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken, gözden kaçırılmaması gereken önemli hususlara değinelim.

Tasarım Vektörel olmalıdır; cepli dosya tasarımı vektörel olarak hazırlanmalıdır. Bir tasarımın vektörel olabilmesi için vektörel tabanlı bir tasarım programı olması gerekmektedir. Yukarıda sıraladığımız programlar arasında vektörel tabanlı olan tasarım programları şunlardır;

 • Adone Illustrator
 • Adobe Indesign
 • Corel Draw

Bıçak izi veya bıçak payı; Cepli dosya tasarımı yaparken en çok sorun yaşandığı kısımların başında bıçak izi bir başka deyişle bıçak payıdır. Bıçak izi veya bıçak payı hazırlanan tasarımın baskıdan sonra kesim yapılırken bırakılan referans paylarıdır. Matbaadaki çalışanlar kesim işlemini yaparken bu bıçak payına veya bıçak izine göre yaparlar. Eğer bıçak izi yani bıçak payı bırakılmayan tasarımlar olursa matbaada yapılan kesim sonrası tasarım içeren alanların da kesilmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

Örneğin logonun bir kısmı, yazının bir kısmı kesilebilir. Bu da profesyonel ve kurumsal görünmek için yaptırdığınız cepli dosyaların yanlış kesimden dolayı sizi acemi veya amatör göstermesi muhtemeldir.
 

Baskısız Cepli dosya

Cepli dosyalar genellikle kurumsal kimlik malzemesi olarak kullanıldığı için baskılı olurlar ancak bazen baskısız cepli dosya dosyada talep edilebilmektedir. Bu durumda baskısız cepli dosyalar isim veya marka görünmesini istemediği zamanlarda kullanılabilir.

Baskısız Cepli dosyalar matbaalarda, kırtasiyelerde bulunabilir.
 

100 Adet Cepli Dosya

Genellikle matbaalarda veya baskı merkezlerinde baskı işlemleri en az 1000 adet olmak koşuluyla yapılırlar. 1000 adetten daha az talep edilen baskılar ya geri çevrilmektedir ya da fiyatı 1000 adete göre biraz daha pahalı olmaktadır veyahut 1000 adet ile aynı fiyata gelmektedir.

Bu neredeyse tüm matbaacılar ve baskı merkezleri için geçerlidir.

Ancak son zamanlarda online matbaa kültürünün ülkemizde de gelişmeye başlaması ile birlikte 10 adet veya 100 adet gibi düşük adetli baskılar da yapılabilmektedir. Burada online matbaa olarak hizmet veren firmaların grafik tasarım desteği vermediğini vermeleri gerektiği durumlarda da ücretli tasarım desteği sunduklarını belirtmekte fayda var.
 

Cepli Dosya Tasarımları

Cepli dosya tasarımlarına internetten üzerinden ulaşabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden birçok grafik tasarımcı yaptığı tasarımları internette ücretsiz bir şekilde yayınlamaktadır.

PSD, AI veya CDR uzantılı dosyaları işlemeyi biliyor, bu uzantılardaki dosyaları işleyebilecek yeteneğe sahip grafik tasarım programlarını kullanmayı biliyorsanız internet üzerinden edindiğiniz ücretsiz cepli dosya tasarımları ile iyi işler çıkarabilirsiniz.

Cepli dosya talepleriniz, cepli dosya ile ilgili merak ettikleriniz olursa RamazanBulut.com.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.