Billboard Tasarımı

Billboard her ne kadar İngilizce bir kelime olsa da neredeyse Türkçe’mizde de aynı anlamda kullanılmaktadır.  Türkçe karşılığı ilan panosu olan billboard özellikle grafik tasarım mesleğine mensup olanlar, matbaacılar, baskı merkezleri, reklam ve tabelacılar gibi meslekleri yapanlar tarafından sıkça kullanılır. Bu kelime bu meslekler arasında bir mesleki terim haline gelmiştir.

Billboard tasarımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişmiş bir reklam aracıdır. İşe giderken, işten dönerken veya dışarıda dolaşırken başımızı sağa sola çevirdiğimizde her yerde billboard görürüz. Dev markaların giyim, yiyecek, teknoloji, elektronik, içecek gibi ürünlerinin yer aldığı reklamları görürüz.

Peki, hiç merak ettiniz mi? Billboard tasarımı nasıl yapılır?
 

Billboard Tasarımı Nasıl Yapılır?

“ Billboard tasarımı nasıl yapılır? “ bu soruya cevap vermek için ileri düzeyde grafik tasarım bilgisi ile birlikte reklam ve tabela bilgisine de sahip olmak gerekir.

Billboard tasarımları grafik tasarım programlarının yardımıyla yapılır. Grafik tasarım programları arasında kullanılan başlıca programlar şunlardır;

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Illustrator
  • Adobe Indesıgn
  • Corel Draw
  • Adobe XD
  • Adobe Lightroom
  • 3Ds Studio Max
  • Freehand

Bu programlar tasarım yapmak için en uygun olan grafik tasarım programlarıdır.

Bu programlardan en az birini veya birkaçını kullanarak billboard tasarımı yapabilirsiniz.
 

Billboard Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“ Billboard tasarımı nasıl yapılır? “ sorusu ile “ billboard tasarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? “ sorusunun cevabını birlikte verelim.

Billboard tasarımı için yukarıdaki programlardan en az birini veya birkaçını kullanmak gerekir. Billboard tasarımı için ölçülerin bilinmesi gerekmektedir. Billboard panolarının ölçüleri standart değildir, bulundukları zemine, görüş açılarına, yüksekliklerine göre ebatları ve ölçüleri değişiklik gösterir. Billboard tasarımlarını yaparken mutlaka ölçülere dikkat edilmesi gerekmektedir.
 

Normalde, billboardların birbirinden farklı ebatları bulunmaktadır. Billboard ebatları, kullanıldığı alana, görüş mesafesine göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada belirlenmiş bir standart uygulanmamaktadır. Bu ölçüler, kullanıldıkları alanlar çerçevesinde standart yakalamışlardır. Örneğin; şehir merkezlerinde kullanılan ebatlar, standart ölçülere sahip olmuşlardır. Genellikle şehir içi billboard ölçüleri; 346 cm en, 196 cm boy olarak kullanılmaktadır.


Bunlar şehir merkezlerinde kullanıldıkları için, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlara monte edilmekte ve görüş alanını engellemeyecekleri şekilde kullanılmışlardır. Şehir içi billboardları, en etkili tanıtım mecrası olarak değerlendirilmekte ve burada uygulanan reklamın hem tasarımına hem de billboard ebatlarına çok dikkat edilmektedir.
 

Örneğin standart denilebilecek bir ölçü olan 346 cm’e 196 cm bir billboard tasarımı için kenarlardan yani üst – alt kısımlarla sağ ve sol kısımlara en az 2 cm kadar referans payı bırakılmalıdır. Bu pay üzerine kesinlikle ne görsel ne de yazı gelmemelidir. Yapılacak tasarımın ölçüler baz alınarak ortalanması ve ona göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlanan tasarımlar billboarddan taşar ve amatör bir görüntü oluşturur.
 

Bazen billboard tasarımlarını incelerken ikiye bölünmüş olduklarını, orta kısımdan dikey veya yatay olarak bindirmeler olduğu görülür. Bu hazırlanan billboard tasarımını basan matbaa veya baskı merkezinin sahip olduğu makineler ile alakalıdır.

Kimi baskı makineleri 1 metre genişlikten fazla baskı yapamazken kimi makineler 5 metre genişliğinde baskı yapabilirler.

Burada tasarımcının baskı yapılacak makineyi de bilmesi çok önemlidir.
 

Genişliği 4 metre olan bir billboard tasarımı yaparsınız ancak bunu her baskı merkezi veya matbaa basamaz.

Billboard tasarımı vektörel olmalıdır. Bir tasarımın vektörel olabilmesi için vektörel tabanlı bir grafik tasarım programı ile hazırlanmalıdır. Örneğin, Adobe Illustarator, Adobe Indesıgn veya Corel Draw gibi programlar vektörel tabanlı grafik tasarım programlarına birer örnektir. Adobe Photoshop ile piksek tabanlı grafik tasarım programlarına bir örnektir.
 

Piksel tabanlı grafik tasarım programları ile hazırlanan billboard tasarımı çözünürlük ve kalite sorunu çıkarabilir ancak vektörel tabanlı grafik tasarımları ile hazırlanan billboard tasarımı ne görüntü çözünürlüğü ne de kalite sorunu çıkarmaz.

Bu noktada şunu ifade etmek lazımdır. Photoshop ile devasa boyutlara sahip grafik tasarımlar yapılmaz sonucu çıkarılmamalıdır. Photoshop ile gerçek ölçülerde çalıştığınız takdirde PDF olarak kaydettiğiniz tasarım her ortamda baskıya girebilir. Bu noktada Photoshop ile billboard tasarımı yapmak mümkündür ancak eğer imkân var ise çalışmaları riske atmamak adına vektörel tabanlı grafik tasarım programlarını kullanmakta fayda vardır.
 

Yaratıcı Billboard Reklamları

Billboard tasarımları diğer grafik tasarım türlerine göre daha yaratıcı ve sıra dışı olmalıdır. Akılda kalıcı, görenleri etkileyen unsurlar, sloganlar ve görseller içermelidir.

Bu noktada yapılan tasarımdan çok reklamın etkisi önemlidir. Çok basit, minimal bir billboard tasarımı olabilir ama etkisi büyük olacaksa tasarımın minimal veya sade olmasının bir önemi yoktur. Sadece yukarıda sıraladığımız gibi yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olması yeterlidir.
 

Billboard Tasarım Fiyatları

Billboard tasarım fiyatları ölçü, ebat, kâğıt, renk türü gibi kriterler dikkate alındığında değişiklik gösterir. Örneğin tek renk bir billboard tasarımı 4 Renk billboard tasarımına göre daha ucuz olur.

Ölçüleri büyük olan billboard tasarımları, ölçüleri küçük olan billboard tasarımlarına göre daha ucuzdur. Tüm bu kriterler ve daha çok sayabileceğimiz özellikler billboard tasarımı fiyatları konusunda önemlidir.

Açık hava reklamcılığını kullanan milyonlarca marka bulunur ancak bunların çok azı yayınladıkları billboard tasarımları ile gündeme gelirler.
 

Billboard tasarımı yapmak ile billboard reklamı hazırlamak arasında çok büyük farklar vardır. Bir reklamcı hayalindeki billboard reklamını kurgular, üzerinde düşünür ve grafik tasarımcı da hayal edilmiş olan, üzerinde düşünülmüş olan bu reklamı tasarıma dönüştürerek billboard ile buluşturur.

Billboard tasarımı ciddi bir iştir. Yapılan bir hatanın geri alınması neredeyse imkânsızdır.

Billboard tasarımı, billboard tasarımları, billboard tasarım fiyatları gibi konularda bilgi almak için RamazanBulut.com.tr adresiniz ziyaret edebilirsiniz.