Servis Kâğıdı

Servis Kâğıdı, eskiden sadece restoranlarda ve kafelerde kullanılırdı. Artık günümüzde bu durumda değişti. Evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, fabrikaların yemekhanelerinde, anaokullarında kısacası yemek yenilen her yerde servis kâğıdı kullanımına geçilmiştir.

Bunun en büyük sebebi kolay temizlik imkânı sağlamasıdır.
 

Amerikan Servis Kâğıdı

Amerikan Servis kâğıdı adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak Amerika’da kullanılmaya başladığı için adı Amerikan Servis Kâğıdı olarak anılmaya başlamıştır.

Amerika’da kullanılmaya başlayan servis kâğıdı kullanım kolaylığı ve kullanım pratikliği nedeniyle kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır.

İlk zamanlarda kafeler ve kafeteryalar tarafından kullanılmaya başlayan servis kâğıdı daha sonra restoranlar ve lokantalar tarafından da tercih edilir olmuştur.

Daha sonraları ofislerde ve iş yerlerinde çabuk temizlenebilir olması nedeniyle kullanımı artmıştır.

Daha sonralar da anaokullarında ve kreşlerde de kullanılmaya başlayan servis kâğıdı son olarak evlerimize kadar girmiştir.
 

Amerikan Servis Kâğıdı Fiyatları

Amerikan Servis Kâğıdı Fiyatları ölçülerine, ebatlarına ve kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle servis kâğıdı fiyatları şeklinde bir liste yayınlamak doğru değildir. Amerikan Servis Kâğıdı fiyatları ile ilgili en doğru bilgilere grafik tasarımcılar ve matbaalar ya da baskı merkezleri tarafından verilebilir.

Amerikan Servis Kâğıdı Ölçüleri

Amerikan Servis Kâğıdı Ölçüleri diğer tüm tasarımlarda olduğu gibi standart ölçülere sahiptir ancak talep doğrultusunda istenilen boy ve en ebatlarında üretilebilir veya baskı yapılabilir.

Standart bir Amerikan Servis Kâğıdı Ölçüsü 32 x 43 cm ebatlarında olur.
 

Amerikan Servis Kâğıdı Tasarımı

Amerikan Servis Kâğıdı Tasarımı ile ilgili internette birçok örneğe ulaşabilirsiniz. Bu konuda bazı baskı merkezleri veya matbaalar özel olarak kataloglarda hazırlamış bulunmaktadır. Bir matbaanın veya baskı merkezini resmi internet sitesini ziyaret ederseniz mutlaka Amerikan Servis Kâğıdı Tasarımı olan kataloglar bulabilirsiniz.
 

Servis Kâğıdı Tasarımı grafik tasarımcılar tarafından yapılır. Birçok matbaa ve baskı merkezi bünyesinde grafik tasarımcı istihdam eder. Bir matbaa ile servis kâğıdı konusunda anlaşırsanız ücretli veya ücretsiz grafik desteği yani servis kâğıdı tasarımı desteği sunacaktır. Son zamanlarda matbaalarda ve baskı merkezlerinde tasarım ücretinin saati 50 TL veya tasarım ücretinin saati 70 TL gibi ibareler görülür oldu. Bu da artık tasarımın ücretsiz bir destek olmayacağı gerçeğinin anlaşıldığını ispat etmektedir.
 

“ Amerikan Servis Kâğıdı Tasarımı nasıl olmalıdır? “ şeklindeki bir sorunun cevabını vermeden önce servis kâğıdının kullanım alanı bilinmelidir. Örneğin bir restoran veya kafede kullanılacaksa, o restoranın veya kafenin mutlaka logosu servis kâğıdı üzerinde bulunmalıdır. Bununla birlikte restoranın veya kafenin sattığı yiyecekler ve içeceklere ait görseller yer alabilir. Bazı restoranlar ve kafeler Amerikan servis kâğıdı üzerine fiyatlı ürün görselleri eklemektedir. Bu sayede yemek yiyen veya bir şeyler içen müşteriler daha sonra fiyatlara göz atarak bütçesine uygun yeni siparişler verebilmektedir.
 

Eğer servis kâğıdı bir anaokulunda veya kreşte kullanılacaksa o zaman çocukların hoşuna gidebilecek veya onları eğlendirebilecek görsellerin yer alması daha uygun olacaktır. Özellikle çocukların iştahını açacak görsellerin olması doğru beslenmeleri konusunda da destek sağlayacaktır.

Amerikan Servis kâğıdı bir ofiste veya iş yerinde kullanılacaksa üzerinde standart tasarımlar olabilir. Sonuç itibari ile çalışanlar tarafından kullanılacak olan bu servis kâğıtları zaten şirketi veya işyerini bilenler tarafından kullanılmış olacaktır.
 

Servis Kâğıdı Tasarımı

Servis kâğıdı tasarımı grafik tasarımcılar tarafından kullanılan özel tasarım programları ile hazırlanmalıdır. Örneğin, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign veya Corel Draw gibi tasarım programları kullanılarak hazırlanabilir.
 

Amerikan Servis Kâğıdı Tasarımı vektörel olur ise matbaanın veya baskı merkezinin işi kolaylaşır. Servis Kâğıdı Tasarımının vektörel olabilmesi için vektörel tabanlı bir tasarım programı ile hazırlanmış olması gerekmektedir. Örneğin Adobe Photoshop programı piksel tabanlı bir tasarım programıdır. Adone Illustrator, Adone Indesing veya Corel Draw gibi programlar ise vektörel tabanlı tasarım programlarıdır. Peki, piksel tasarım ile vektörel tasarım arasındaki fark nedir?
 

Piksel tabanlı bir tasarım programı ile hazırlanan servis kâğıdı tasarımı matbaada veya baskı merkezinde baskı aşamasına gelindiğinde çözünürlük ve kalite sorunu yaşanabilir. Çünkü piksel tabanlı tasarımlar büyütüldüğünde veya küçültüldüğünde çözünürlük kaybederler. Oysa vektörel tabanlı tasarım programları ile hazırlanan vektörel tasarımlar ne kadar büyütülürse büyütülsün veya ne kadar küçültülürse küçültülsün çözünürlüğünden ve kalitesinden bir şey kaybetmezler.
 

Bu sebepledir ki, matbaa ve baskı için hazırlanan her tasarım vektörel tabanlı bir tasarım programı ile hazırlanırsa en az sorunla karşılaşılır.

Tabi ki, alanında uzmanlaşmış ve kendini grafik tasarım mesleğinde geliştirmiş olanlar piksel tabanlı tasarım programları ile de harika tasarımlar yapabilirler. Üstelik bu uzman kişilerin hazırladığı tasarımlar matbaada veya baskı aşamasında hiçbir sorun çıkarmazlar.
 

Çünkü grafik tasarım alanında uzman olan bu kişiler matbaaların ve baskı merkezlerinin çalışma prensiplerini bilir, renkleri bilir, CMYK nedir, RGB nedir, ölçü nedir, kesme payı nedir, bıçak izi nedir gibi mesleki bilgileri çok iyi bilirler.
 

Amerikan Servis Kâğıt Modelleri 

Amerikan Servis Kâğıt Modelleri ile ilgili internette birçok örnek bulabilirsiniz. Google, Yandex, Bing veya Yahoo gibi internette en sık kullanılan arama motorları üzerinden “ Amerikan servis kâğıdı modelleri “, “ Amerikan servis kâğıdı örnekleri “ , “ Amerikan servis kâğıdı tasarımları “ gibi aramalar yaparsanız yüzbinlerce sonuç ile karşılaşırsınız. Listelenen bu sonuçları inceler ve aralarında beğendiğiniz tasarımlar olur ise bunu matbaaya, baskı merkezine ve tasarımcıya ileterek aklınızdaki servis kâğıdı tasarımı hakkında bilgiler vermiş olursunuz.
 

Amerikan Servis Kâğıdı ve Servis Kâğıdı Tasarımı ile ilgili detaylı bilgiye ve profesyonel desteğe ihtiyaç duyarsanız RamazanBulut.com.tr adresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz.