Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı şirketlerin, markaların ve firmaların olmaz olmaz tanıtım ürünleri arasında yer alır. Eskiden katalog yalnızca üretim yapan, belirli ürünleri bulunan, bu ürünleri yurt içinde veya yurt dışında pazarlamak isteyen, müşterilere dağıtılması için, mevcut müşterilerin masalarında, sehpalarında durması için hazırlanırdı. Ancak günümüzde katalog tasarımı yalnızca imalat veya üretim yapan değil ister bir ürün üretiyor olsun isterse hizmet sağlıyor olsun her şirketin, her markanın mutlaka sahip olması gereken bir pazarlama aracıdır.

Katalog bir pazarlama aracıdır çünkü o katalog içerisinde şirkete, firmaya veya markaya ait tüm kurumsal bilgilerle birlikte, üretilen ürünler, sağlanan hizmetler kısacası markaya ait her türlü bilgiye yer verilir.
 

Hazır Katalog Tasarımları

Katalog Tasarımı ihtiyacı hisseden her kuruluş bu ihtiyacı ile ilgili ön bilgiye internet vasıtası ile ulaşır. Günümüzde ilk bilgiler internetten araştırılarak elde edilir. Örneğin katalog tasarımına ihtiyacı olan bir firma veya firma yetkilisi gelişmiş ve güncel arama motorlarını kullanarak “ katalog tasarımı “ , “ ücretsiz katalog tasarımı “ , veya “ hazır katalog tasarımı “ gibi arama sorguları gerçekleştirir. Bu aramaların yapılmasının en büyük sebebi katalog ihtiyacını karşılarken maliyeti en aza indirmek içindir veya yaptıracağı katalog tasarımı için fikir edinmek, bir örnek belirlemektir.

Hazır Katalog Tasarımları yukarıda da belirttiğimiz gibi fikir edinmek için kullanılabilir ancak “ tasarımcıya ödeyeceğim para cebimde kalsın, hazır bir tasarım kullanayım “ mantığı ile hareket edilirse daha büyük maliyetler çıkabilir.
 

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

“ Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır? “ sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım. Katalog tasarımı alanında uzmanlaşmış grafik tasarımcılar tarafından yapılmalıdır. Bir grafik tasarımcının alanında uzmanlaşmış olması demek mesleği ile ilgili yardımcı programları, tasarım programlarını tam bir yetkinlik ile kullanabiliyor olması demektir. Örneğin iyi bir tasarımcı yani alanında, mesleğinde uzmanlaşmış bir grafik tasarımcı Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adone Indesign, Corel Draw gibi programları etkin bir şekilde kullanabilir.
 

“ Bu kadar çok programa gerek var mı? “ derseniz eğer,  cevabı kesinlikle “ evet “ olacaktır. Çünkü kendisini geliştiren ve her zaman gelişime açık olan bir grafik tasarımcı tüm bu programları bilir ve gelişmeleri de takip eder.

“ Gelelim katalog tasarımı nasıl yapılır? “ sorusunun cevabına…
 

Katalog tasarımı için en uygun programlar Adobe Illustrator veya Adobe Indesıgn gibi programlardır. Corel Draw kullanarak da katalog tasarımı yapılabilir ama Adobe Photoshop pixcel tabanlı bir program olduğu için çok uz grafik tasarımcı Photoshop ile katalog tasarımı yapmayı becerebilir. Piksel tabanlı olan Photoshop ile baskıya veya matbaaya dosyalar hazırlamak her grafik tasarımcıyım diyenin yapabileceği bir iş değildir. Bu da ayrı bir uzmanlık konusudur.

Katalog Tasarımı için Adobe ürünleri arasında da en çok Adobe Indesign programı tercih edilir. Çok sayfalı tasarımlarda, dizgi ve sayfa düzeni rahatlığı nedeniyle Indesign programı tercih edilir.
 

Katalog tasarımlarında en temel kural, sayfa sayısıdır. Sayfa sayıları 4 ve katları olmak durumundadır. Standart bir katalog tasarımı 48 veya 54 sayfa olmaktadır. 52 sayfa katalog tasarımı olmaz. Sayfa sayıları az önce de belirtildiği gibi 4 ve katları olmak zorundadır.

Katalog tasarımları 2020 yılında daha minimal hale geldiler. Yani abartılı tasarımlar yerini, daha sade, daha minimal ve daha modern çizgili tasarımlara bıraktı.

Zaten 2020 yılından itibaren logo tasarımından tutun da katalog tasarımına, antetli kâğıt tasarımından cepli dosya tasarımına varıncaya kadar her türlü tasarımda minimal tasarımlar tercih edilir oldu.
 

Katalog Tasarımı Nedir?

Katalog Tasarımı her şirketin veya markanın mutlaka sahip olması gereken bir pazarlama ve reklam aracıdır. Ürünlerini sergilemek, ürünlerini başka insanlara, başka firmalara, başka müşterilere veya mevcut müşterilere daha rahat sunabilmek adına gerekli olan bir matbaa malzemesidir.

Katalog tasarımının içerisine hangi bilgiyi isterseniz koyabilirsiniz. Şirketin kuruluş amacı, şirketin mevcut pozisyonu, şirketin gelecek hedefleri, şirketin mali raporları, şirketin faaliyet alanları, şirketin sunduğu hizmetler, şirketin ürettiği ve pazarları ürünler, şirkete ait özel haberler gibi daha birçok bilgi eklenebilir.
 

Kısacası şirketin temel bilgilerinin bulunduğu, sektörü ve ürettiği veya pazarladığı ürünler ilgili bilgiler içeren dergi tarzı tasarımlara katalog tasarımı denir.
 

Katalog Tasarımı Programı

Katalog Tasarımı Programı ile yukarıda bazı bilgiler vermiştik. Katalog Tasarımı Programı diye bir program yoktur. Grafik Tasarım Programları katalog yapmak için de uygundur. İyi bir grafik tasarımcı Photoshop, Illustrator, Indesign veya Corel Draw kullanarak ortaya mükemmel katalog tasarımları çıkarabilir.
 

Burada dikkat edilmesi gereken husus katalog tasarımının ölçüleridir. Katalog tasarımları genellikle standart dergi boyutunda olurlar. Yani bu da her sayfası bir A4 kâğıt boyutunda olur. Katalog Tasarımı kuşe kâğıt üzerine basılır. Daha canlı ve daha kaliteli olması için en uygun olanı da kuşe kâğıda basılmasıdır.
 

Katalog Tasarımı PDF

Katalog tasarımı matbaada veya baskı merkezinde bastırılmak üzere hazırlanır ancak artık günümüzde markalar ve şirketler kataloglarını resmi internet sitelerine de koymak istemektedirler. Çağımız internet çağı olduğu için bu talep haklı bir taleptir. Müşteriler veya firmalar bir şirket hakkında bilgi almak için ilk önce resmi internet sitelerini ziyaret ederler. Bu durumda katalog tasarımı PDF formatında da kaydedilip, resmi internet sitesi üzerinden erişime açılmalıdır.
 

Katalog Tasarımı Fiyatları

Katalog Tasarımı fiyatları talep edilenlere göre değişiklik gösterecektir. Örneğin sayfa sayısı, kâğıt gramajı, ön kapak veya arka kapakta istenen kabartma lak uygulaması gibi birçok kıstas katalog tasarımının fiyatına etki etmektedir.

Katalog Tasarımı ile ilgili profesyonel tasarımlara ihtiyaç duyuyorsanız RamazanBulut.com.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

“ Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır? “ sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım. Katalog tasarımı alanında uzmanlaşmış grafik tasarımcılar tarafından yapılmalıdır. Bir grafik tasarımcının alanında uzmanlaşmış olması demek mesleği ile ilgili yardımcı programları, yasarım programlarını tam bir yetkinlik ile kullanabiliyor olması demektir. Örneğin iyi bir tasarımcı yani alanında, mesleğinde uzmanlaşmış bir grafik tasarımcı Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adone Indesign, Corel Draw gibi programları etkin bir şekilde kullanabilir.

Katalog Tasarımı her şirketin veya markanın mutlaka sahip olması gereken bir pazarlama ve reklam aracıdır. Ürünlerini sergilemek, ürünlerini başka insanlara, başka firmalara, başka müşterilere veya mevcut müşterilere daha rahat sunabilmek adına gerekli olan bir matbaa malzemesidir.

Katalog Tasarımı fiyatları talep edilenlere göre değişiklik gösterecektir. Örneğin sayfa sayısı, kâğıt gramajı, ön kapak veya arka kapakta istenen kabartma lak uygulaması gibi birçok kıstas katalog tasarımının fiyatına etki etmektedir. Katalog Tasarımı ile ilgili profesyonel tasarımlara ihtiyaç duyuyorsanız RamazanBulut.com.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.