Düğünler, hayatta bir kez yaşanan en özel duygu ve hatıralarla dolu günlerdir. Çiftler hayatlarını birleştirirken bu özel anlarının en yoğun şekilde hissedilebileceği düğün hikayesi klibive düğün fotoğraflarınasahip olmak ister. Bu nedenle düğünlerde fotoğraf çekimlerinde olduğu kadar, klip çekimleri de oldukça önemli bir konu haline gelmiştir.
 
Düğünün başlangıcında yaşanan duygulu anlar, çiftlerin fotoğraf çekimleri sırasında yaşadıkları, aile evlerinde, kuaför ve berberde yaşanan heyecanlar ve hazırlıklar düğün klibi ile bir araya gelir. 
 
Profesyonel düğün hikâyesi fotoğrafçısı Ramazan Bulut, düğün hazırlıklarını ve fotoğraf çekimlerini eşsiz bir bakış açısıyla eğlenceli düğün hikayesi formatına dönüştürür. Alanında en yetenekli ekiplerle çalışan Ramazan Bulut, düğününüzü daha heyecanlı ve kalıcı hale getirmek için her anınızı sizin için özenle kaydeder.
 

Romantik Düğün Hikayesi Klibi Nasıl Yapılır? 

Romantik düğün hikayesi klipleri, gelin ve damadın düğüne hazırlık yaparken geçirdikleri heyecan dolu anlardan oluşmaktadır. Çiftlerin aile evlerinde hazırlık yaparken yaşadıkları duygu dolu anlardan fotoğraf çekimlerindeki heyecana kadar bütün özel anlar, video klip olarak kameralara kaydedilir ve kurgulanır. Düğün klibi çekimleri, çiftlerin eğlenceli ve duygusal anlarını en güzel şekilde yansıtmak üzere kurgulanır ve uygun müzik seçimleri ile daha dikkat çekici hale getirilir.
 
Düğün klibinin yapımında aşağıdaki adımlar uygulanır:
 
İlk olarak çiftin fotoğraf çekimleri sırasında dış çekim klipleri için video görüntüler alınır.
Düğün gününde çiftin ayrı ayrı hazırlık çekimleri yapılır.
Gelin evinin önünde davul zurna eşliğinde yapılan eğlenceler ve gelin çıkarma çekimleri yapılır.
Çiftlerin konvoyla beraber damat evine gidişi ve oradaki eğlenceler kaydedilir.
Çiftlerin aile evlerinde hazırlık yaparken geçirdikleri heyecanlı anlar ve aileleriyle aralarındaki duygu dolu anlar videoya alınır.
Daha sonra çiftler, kuaför hazırlıkları sırasında görüntülenir ve heyecanları düğün videosunu renklendirmek için video kameralarla kaydedilir.
Bütün çekimler düğün hikayesi kurgusu ilebirleştirilir. Akabinde düğün salonunda gösterilmek üzere yetiştirilir.
Düğün hikayesiyapılırken birçok farklı seçenek, gelin ve damadın özel isteklerine göre değerlendirilir. Bu şekilde bir düğün klibi senaryosu hazırlanır. Hazırlanan senaryo doğrultusunda videolar çekilir. 
 

Düğün Klibi için Ekipmanlar

Düğün video klip çekimlerinde gelin ve damadın istekleri de göz önünde bulundurularak özel ekipmanlar hazırlanır. Video çekimlerine uygun kamera, ışık sistemleri, ekipman bataryaları gibi birçok araç ve gereç bir gün önceden hazır bulundurulur ve yedeklenir. Klip çekiminde ihtiyaç duyulacak bütün ekipmanların alınması için düğün çekim senaryosuna uygun hareket edilir. Düzgün bir görüntü elde etmek ve uygun anlarda dramatik kayıtlar alabilmek için tripod ve türevleri, yedek bataryalar, ışık kaynakları ve yedek kameralar bulundurmak gerekir.
 
Düğün çekiminde kullanılabilecek ekipmanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
 
Hava çekimi yapılacaksa drone, yedek pil ve batarya, drone’u havada yönlendirmekte kullanılacak telefon için powerbank gibi malzemeler unutulmamalıdır.
Kaliteli video çekimineimkan verecek fullframe kameralar ve aktüel çekime uygun omuz kameraları yedek bataryaları ile beraber hazırlanmalıdır.
Kameralar için ihtiyaca göre farklı özelliklerde lensler hazırlanmalıdır. (Balık Gözü Lens, 24 – 70mm Lens, 50mm Lens, 70 – 200 Lens)
Kameralar için fazladan yedek bataryalar ve hafıza kartları bulundurmak gerekir.
Ekipman taşıma çantaları sağlam bir şekilde bulundurulmalıdır.
Düğün video klip çekimleri için bütün malzemelerin yedekli ve eksiksiz olarak hazırlanması kaliteli ve eksiksiz bir çekim için oldukça önemlidir. 
 

Düğün Klibi Çekim Teknikleri

Klip çekim teknikleri, kullanılan ekipmanlara ve çekim alanlarına bağlı olarak uygulanmaktadır. Düğün kliplerinde her çekimin farklı bir yöntemi bulunmaktadır. Fotoğrafa göre daha farklı detaylar içeren video kliplerinin çekimi için dış mekanlardadrone ile hava çekimleri sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca kurguya göre ev ve kuaför gibi mekânlarda bütün detaylar el kameralarıyla dakika dakika çekilir.
 
Düğün hikayesi çekimi sırasında her anın eksiksiz olarak kaydedilmesi için farklı kamera türleri ve çekim noktaları belirlenmelidir. Bu noktada profesyonel kişinin sunacağı tavsiyelerin yanı sıra çiftin hayal ettikleri mekan ve tasarımlarla da çekim teknikleri zenginleştirilebilir. 
 

Düğün Klibi için Fikirler

Düğün klibi, çiftlerin en özel anlarından oluşan ve özel olarak kurgulanan bir video çalışmasıdır. Bu sebeple tamamıyla öznel bir çalışma stili oluşturulabilir.Dolayısıyla çalışma sırasında farklı senaryolar ve yeni teknikler denenebilmektedir. Özellikle çiftlerin gerçek hikayeleri bu çekimler için yeni fikirler bulmak için etkilidir. Örneğin; bu çekimlere çiftlerin tanışma hikâyeleri de eklenebilir. Dış çekimler sırasında özel mekanlarda birbirinden farklı görsel unsurlar yaratıcılıkla birleşerek benzersiz düğün klipleri ortaya çıkarabilir.
 
Düğün klibi için aşağıdaki çalışma fikirleri örnek olarak verilebilir:
 
Tanışma hikayeleri
Düğün hazırlık detayları
Gelin ve damadın aile evlerindeki yaşamlarına dair kesitler
Aile röportajları
Çift için özel dans çekimleri
Çiftin arasındaki sinerjiyi doğal şekilde yansıtabilecek tüm eylemler, video materyali için tercih edilir. 
 

Düğün Hikayesi Nasıl Oluşturulur?

Düğün hikayesi, bütün aşamalarıyla düğün kapsamındaki aktivitelerin ve çifte dair hikayelerin yansıtıldığı bir çekim yöntemidir. Hayatlarını birleştiren çiftlerin bütün anlarının yansıtıldığı düğün videolarındabelirli bir akışa göre kurgu yapılır. Düğünde bütün önemli aşamaların sıralandığı düğün kliplerinde çiftin yaşadıkları heyecan bütün ayrıntılarıyla ortaya konur. Ayrıca çiftin gerçek hikayelerinin yer aldığı bir düğün klibi senaryosu da hazırlanarak çekime ilave edilebilir.
 

Düğün hikayesi çekimleri aşağıdaki gruplandırmalara göre yapılır:

Dış çekim klipleri
Kuaför çekimleri
Ev çekimleri
Gelin çıkarma çekimleri
Konvoy çekimleri
 
Yukarıda saydığımız alanlar dışında senaryo dahilinde kurgulanan ve çiftlerin hikayesini anlatan çekimlere de yer verilebilir. Bütün çekimler belirli bir olay öyküsü dahilinde videoya ilave edilir ve düğün hikayesi ortaya çıkar.
 

Düğün Hikayesi Olay öyküsü

Düğün hikayesi çekimi süresince olay öyküsü, çiftlerin isteğine göre belirlenir. Özellikle de tanışma hikayesi ve benzeri kurguları düğün hikayelerine eklemek isteyen çiftler için klipler, tanışma hikayeleri ile başlamaktadır. Düğün hikayesi çekimlerinde olay öyküsü sıralaması aşağıdaki gibi uygulanmaktadır:
 
Öncelikle olay öyküsü için çiftle görüşme yapılır ve bir plan hazırlanır.
Çiftin düğün hikayesinde görmek istedikleri bilgiler değerlendirilerek bir senaryo oluşturulur.
Çiftin tanışma hikayesi, evlilik teklifi, yüzük takma törenleri gibi ayrıntılı çekimleri de hikayeye dahil edilebilir.
Dış çekimlerde yapılan video kayıtları, tanışma hikayesinden sonra ya da videonun en sonunda yer alabilir.
Düğün günü çekimleri ise sabah saatlerinden düğünün başladığı ana kadarki çekimleri belirli bir düzen ve olay öyküsü içinde kurgulanır.
Düğün video klip çekimleri bu sıralamalarla kurgulanarak çiftlerin düğünlerini renklendirir.
 

Düğün Klibi Fiyatları

Düğün hikayesi çekim fiyatları, 1000-3000 tl arası değişmektedir, yapılan çekimlerin kapsamına ve kullanılan ekipmanlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Düğün hikayesi fotoğrafçısı Ramazan Bulut, en özel günlerinizde düğün hikayelerinizi kurgulamak ve kaliteli video çekimleriyle geleceğinize iz bırakmak için en uygun fiyat seçenekleri ile hizmet verir.
 
Düğün hikayesi çekimleri boyunca hava çekimleri için drone kullanımı, konvoy çekimlerinde GoPro kameraları ve dış çekimlerde dijital kameralar yardımıyla kaydedilen muhteşem görüntüler, Ramazan Bulut farkıyla sunulur. Hayatınızda bir kez yaşadığınız en özel anların geleceğe en kaliteli şekilde yansıması için en uygun fiyat seçenekleri ve en kaliteli çekim yöntemlerinden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.