Eski Mardin Dış Çekim Mekanları
İçindekiler

Eskilerin, “Gündüzü seyranlık, gecesi gerdanlık” dedikleri; görüntüsüyle insanları büyüleyen Mardin dış çekim mekanları veasırlardır yitirmediği bütün ihtişamıyla sizi bekliyor…

Yüzlerce yıllık tarihi boyunca, ilmek ilmek dokunmuş manastırları, kervansarayı, hanları, hamamları, konakları ve taş evleriyle altın rengi bir görünüme bürünen Mardin; estetiğiyle göz kamaştırır. Mardin, beş adet han, bir adet kervansaray ve geçmiş dönemde ipek yolu ticaretine ev sahipliği yapmış sayısız mekânıyla; içinde dünya tarihinden sayısız izler barındırır. Bu tarihi mekânlar, dünya genelinde faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından kültür mirası olarak kabul görmüş ve koruma altına alınmıştır.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Mardin’de çekim imkânı yakalamak büyük bir şans. Özellikle yıllardır iç ve dış mekânlarını büyük dizi/film projelerinin çekiminde kullanan sinemacılar için Mardin, adeta büyük ve doğal bir açık plato halini almıştır. Mardin’in her metrekaresinde bir kadraj bulabilirsiniz.

Ramazan Bulut’la Dış Çekimleriniz Mardin’de İnci Gibi Parlasın

Şimdi gözlerinizi kapatıp kendinizi Mardin’in her köşesi ayrı bir estetik şölen olan sokaklarında gezdirin. Hayatınız boyunca fotoğraf albümlerinizde, duvarlarınızda ve çerçevelerde görmek isteyeceğiniz o fotoğraflara Ramazan Bulut’un kadrajından sahip olun.

Ramazan Bulut, düğünlerinizin her aşamasında, iç ve dış çekimlerde; sıcak bir aile ortamı sağlamayı görev bilen profesyonel bir düğün fotoğrafçısıdır. Bütün dokularıyla Mardin’e hâkim olan Ramazan Bulut, sizin için en güzel kadrajları sunacaktır.

Gelin Mardin’in birbirinden güzel taş binalarını çekimleriniz başlamadan önce beraber tanıyalım…

Kasımiye Medresesi: Yaşamın Kaynağına

Yapımı Artuklular döneminde başlayıp Akkoyunlular döneminde tamamlanan medresenin adı bir rivayete göre burada katledilen Kasım Paşa’dan gelir. 700 yıldır ayakta duran, hem sağlamlığıyla hem de muazzam görüntüsüyle gönüllerde taht kuran Kasımiye Medresesi, Mardin’in en gözde tarihi mekânlarından birisidir. 1500’lü yılların en fazla maddi kaynağına sahip olan medrese, Osmanlı döneminin en büyük medreselerinden biri olma özelliğine sahiptir.
Kasımiye Medresesi 1. Dünya Savaşı’na kadar yüzyıllar boyunca faaliyet göstermiştir. Medrese bir avlu etrafında inşa edilmiştir. Binanın batı kısmında dikdörtgen, kubbeli bir mescit bulunur. Yapının doğusunda daha küçük bir mescit daha bulunur. Ayrıca binanın kuzey kısmında bir çeşme vardır. Binanın giriş kapısında çeşitli işlemeler mevcuttur. İki katlı binada toplam 23 medrese odası bulunur.

Kasimiye Medresesi Mardin

Medresenin avlusunda ise müthiş bir anlam gizlidir. Avluda akan çeşme ve havuz bütünüyle bir hayatı temsil eder. Çeşmeden akan su, doğumu simgeler. Suyun döküldüğü yer gençliktir. Oradan akan su havuza doğru ilerlerken olgunluğa erişmeyi sembolize eder. Havuzda toplanan su ölümdür. İşte en büyük güzellik burada başlar, havuzdaki su bir sistem aracılığıyla toprağa karışır ve çiçeğiyle yağmuruyla yeniden can bulur.

İşte bu hayat döngüsüyle düğün fotoğraflarınıza en güzel anlamı yükleyebilmek için Kasımiye Medresesi’ni seçmek bu yüzden tesadüfü değildir. Ayrıca mekân, gün içerisinde her saatte ayrı bir renk katmanı oluşturacak biçimde estetik bir ışık almaktadır.

Ramazan Bulut farkıyla günün en güzel saatinde Medrese avlusundaki suyun anlamıyla taçlanacak fotoğraflarınız için Kasımiye Medresesi, kaçırılmaz bir fırsat.

Zinciriye Medresesi: Göğe Dokunan Kubbeler

Artuklu Sultanı Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılan, külliye özellikleri taşıyan Zinciriye Medresesi, aynı zamanda “Sultan İsa Medresesi” adıyla da anılır. Bir rivayete göre “Zinciriye” ismi, medresede bulunan iki adet dilimli kubbenin arasına bir zamanlar zincir gerilmiş olması.  İki katlı mekân, içinde avlu, cami, türbe ve ilaveten çeşitli birçok oda bulunduruyor. Yapının doğu ve batı kısmında iki ayrı dilimli kubbe bulunuyor.
Ayrıca mekânın doğu cephesinde yüksek taç şeklinde bir kapı bulunuyor. Mekânın güneyinde ise Sultan İsa’nın türbesi var. İçinde birçok kitabe bulunan medrese rasathane işlevi görmesi için yüksek bir alanda inşa edilmiştir. Bir dönem Mardin Müzesi, Zinciriye Medresesi’nde halka açılmıştır.

zinciriye medresesi mardin

Zinciriye Medresesi, görsel olarak bir şölen sunmaktadır. Genellikle ülke turizminin tanıtımı için yapılan tanıtım filmlerinde kullanılan Zinciriye Medresesi, gökyüzüyle birleştiği anda müthiş kontrast oluşturmaktadır.

Ramazan Bulut, gerek video gerekse fotoğraf çekimlerinde Zinciriye Medresesi farkını, hakkıyla yansıtmayı önemsiyor. Gerek ışık ve gölge ahengiyle medrese çatısında gerekse kubbelerinin güzel dokusuyla, Zinciriye Medresesi’nde çekilecek fotoğraflarınızı çok seveceksiniz.

Sanat Sokağı: Göğü Tutan Renkler

Mardin sokaklarının keyfini en güzel şekilde çıkarabileceğiniz eski yapıların yeni yüzüyle, keyifli ve dolu dolu vakit geçirebilirsiniz. Sanat Sokağı ile içiniz kıpır kıpır olacak. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yeniden dekore edilen ve halka rengârenk haliyle sunulan Sanat Sokağı, Mardin’e festival havası katıyor.

Ramazan Bulut , bu festival havasından sizi mahrum bırakmak istemiyor. Sokağın üstünde yer alan rengârenk şemsiyeler, canlı renkleriyle begonviller, kızıl taşların arasında sık sık rastlayabileceğiniz yeşil yapraklar, kafe ve restoranlarıyla, Sanat Sokağında hem çok eğlenecek, hem çekim yorgunluğunuza güzel bir mola verecek hem de cıvıl cıvıl fotoğraflara sahip olacaksınız.

Mardin Müzesi: Taşın En Güzel Hali

Arkeoloji ve Etnografya müzesi olarak kullanılan eski bir taş bina, Mardin Müzesi. Müzede yörenin tarihi ve kültürel birçok koleksiyonu sergileniyor. Binanın özellikle dış yapısı çok katmanlı ve korkuluklarıyla, kemerleriyle son derece estetik bir görünüme sahiptir.

Binanın çok katmanlı ve şehre hâkim konumu sayesinde muhteşem manzara arka planlarıyla Ramazan Bulut, bu mekânda Mardin’e kucak açan gelin ve damatları fotoğraflamaktan ayrı bir keyif alıyor.

PTT Binası (Şahtana Ailesi Evi): Şaheser

Tarihi PTT Binası, binayı inşa ettiren Şahtana Ailesinin adıyla da anılmaktadır. Bina Mardin’in mimarisini bütün incelikleriyle taşıyan bir şaheserdir. Bina Ermeni mimar Lole tarafından tasarlanmıştır. Bu muhteşem yapının bir kısmı Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından işletilen Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli için kullanılıyor.

Bina içi büyük bir konağın yapısına sahiptir. Özellikle iki yana açılan merdivenler, tam bir şaheser olarak değerlendirilir. Dış mekân özellikleri bakımından muhteşem bir manzaraya eşlik eden terası aynı zamanda cafe olarak işletilmektedir.

Bu mekânda özellikle merdiven yapısı ve terası muhteşem pozlarla bütünleştiren Ramazan Bulut eşliğinde, PTT Binasından ayrılmak istemeyeceksiniz.

Mardin Oteli: Sonsuzluğa

Mardin oteli, yine Mardin’in o eşsiz altın rengiyle bütünleşen, muhteşem bir mekân olarak göze çarpar. Mardin’in birçok yerinde görülen kemerli yapılar, çeşitli süslemeler bu mekânda da bütün ihtişamıyla bulunuyor. Ayrıca Mardin Oteli, şehrin büyük bir kısmına hâkim bir manzaraya sahiptir. Bir taraftan dümdüz ova, bir tarafta Mardin’in eşsiz taş binaları. Bu iki unsurun birleşimi adeta sonsuzluğu anlatıyor. Taş binaların en görkemli manzarası Mardin Oteli’nin terasından sizleri selamlıyor.

Mardin Oteli’nin eşsiz manzarasında, sonsuzluk temasıyla evliliğinizi taçlandırmak ve albümünüzün bir parçası haline getirmek isterseniz yine Ramazan Bulut profesyonelliğiyle, bütün renkleri avucunuzda tutabilirsiniz. Mardin Oteli’nin sonsuzluğa açılan penceresinden mavi gökleri selamlamak için Ramazan Bulut’un kadrajına merhaba deyin.

Evlenirken Arkanıza Mardin’i; Karşınıza Ramazan Bulut’u Alın: Ve Gülümseyin…

Mardin’in bu birbirinden değerli ve eşsiz güzelliğe sahip mekânlarını, yıllar boyu albümlerinizde hoş bir hatıra olarak saklamak size; düğününüzü, ömür boyu unutulmayacak fotoğraflarla taçlandırmak Ramazan Bulut ’a büyük mutluluk verecek…

 Mardin Düğün Fotoğrafçısı, Mardinin En Düğün Fotoğrafçısı En güzel Düğün fotoğrafları ilet hizmetinizdeyiz. Profesyonel Mardin Düğün Fotoğrafçısı ile ilgili detaylar için Mardin Düğün Fotoğrafçısı yazımızı okuyun

Önceki İçerik Maşuk Garden Çekim Platosu
Sonraki İçerik En Yakın Fotoğrafçı Gaziantep

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.