Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Dış Mekân Seçimi Nasıl Hazırlanmalı?

 21 Ocak 2020
 1474  0
Düğün Fotoğrafçılığı Nedir,  Dış Mekân Seçimi Nasıl Hazırlanmalı?

Düğün fotoğraf Çekiminde Dış Mekân Seçimi Nasıl Hazırlanmalı?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çiftlerin stüdyoda çekildiği fotoğraflar eskide kaldı diyebiliriz. Günümüzde dış çekimlerini stüdyo dışında daha güzel objektifler yakalayarak taçlandırılıyor. Gelin ve damat dış mekân tercih eder. Bunun nedeni arasında yaratıcı konseptlerin bulunması ve doğal ışık ortamında çekiliyor olmasıdır. Düğün fotoğrafı dış çekiminde yorgunluk sonucunda muhteşem dış mekân fotoğrafı çekerek ileri ki yıllarda bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Düğün fotoğrafı çekiminde dış mekânın etkileyici bir konsept halinde olmalıdır. Bunu dış çekim uzmanı ve sizin muhteşem fikirleriniz sayesinde ortaya muazzam işlerin çıktığını göreceksiniz. Dış çekim öncesi gidilecek mekanlar belirlenerek program hazırlanır.


düğün fotoğrafçılığı nedir


Düğün Fotoğrafçılığı Nedir?  
 

Düğün fotoğrafı çekimi düğün öncesi veya düğün sırasında gelin ve damadın fotoğraflarının farklı şekiller verilerek çekilmesidir. Düğün fotoğrafı çekimlerinin farklı çeşitleri bulunur. Bunlar arasında stüdyo fotoğrafçılığı, dış mekân fotoğrafçılığı ve hikâye fotoğrafçılığı gibi gruplara ayrılır. Bunlar arasında en eski kullanılan stüdyo fotoğrafçılığıdır. Düğün fotoğrafçısı çiftin fotoğraflarını stüdyoda değil de dış mekânda çekiyorsa dış mekân fotoğrafçısı olarak isimlendirilir. Dış mekân doğal güzellikleri içerdiği için ortaya daha güzel kadrajlar çıkmaktadır. Dış mekân fotoğraf çekimleri çoğunlukla deniz kenarı, parklar, tarihi yerler, nostaljik mekanlar gibi terlerde çekilir. Çünkü gelin ve damat için farklı anlam ifade eder. Gelin ve damat evlenmeden önce bu mekanlarda bulunması hatıraların canlanmasına neden olur.


dış mekan fotoğrafçılığı
 


Düğün Fotoğrafçısı
 

Günümüzde en sık kullanılan düğün fotoğrafçısı türüdür. Kendi makine ve ekipmanlarını kullanarak gelin ve damadın fotoğraflarını çeker. Bu fotoğraf çekme çeşidi diğerine göre daha zahmetlidir. Sadece fotoğraf makinesi, mekân süslemesi, farklı ışıklar gibi benzeri malzemeleri temin etmek zorundadır. Düğün fotoğrafçılığında düğün öncesi gelin ve damada düşen tek görev doğal ve rahat poz vermektir. Düğünden önce gelin ve damadın fotoğraflarının çekilmesi, düğün sırasında fotoğraf çekilmeye devam etmesi de düğün fotoğrafçılığını kapsayan bir iştir. Bu iş tamamen sizin fotoğrafçınızla çekin öncesi anlaşmanıza kalmış bir durumdur. Düğün fotoğrafçılığı son yıllarda hızlı bir yükselme söz konusudur. Düğün fotoğrafçısı düğün öncesi gelin saçı ve makyajının yapılma anından tutun, damadın damat tıraşına kadar süreçte yanlarında olarak bu anın ölümsüzleşmesini sağlar. Düğün fotoğrafçısına düğün öncesi ve sonrası her anın fotoğraflanma işlemidir diyebiliriz.


düğün fotoğrafçısı


Hizmet Verilirken Dış Çekimde Nelere Dikkat Edilmeli
 

  • Dış çekim mekanları: Dış çekim çekilmeden önce nasıl bir çekim istenildiğine karar verilmesi gerekir. Tarihi bir mekânın bulunduğu ortam mı? dış çekimde mevsim tonlarını barındıran bir yer mi? Önce buna karar verilmesi gerekir. Buna karar verildikten sonra dış çekimin nerede yapılacağını fotoğrafçınızla konuşmalısınız.
  • İletişim gücü: Gelin ve damadın çekileceği fotoğrafların en iyi şekilde çekilmesi için çalışacağınız fotoğrafçınızın sizinle iletişim gücünün yüksek olması gerekir. Burada çekim yapan fotoğrafçının ve sizin ortaya farklı şeyler koyması gerekir.
  • Görünmez bir fotoğrafçı olmalı: En güzel pozların ortaya çıkması için arka planın, ışığın güzel olması lazım. Doğal bir poz yakalamak önemlidir. Fakat bazı durumlarda sizden habersiz çekilen fotoğraflar çok anlamlı oluyor. En güzel fotoğrafların çoğu gizliden çekilen fotoğraflar olduğunu unutmayın. Fotoğrafçınız fotoğraf makinesinde ki flaşı kapatarak sizi habersiz şekilde kadraja alması doğal bir fotoğraf çekimi olmasını sağlar. O anın büyüsü bozulmadan farklı şekilde kareler alabilmektedir.


    dış çekim


Dış Çekim ve Düğün Hikayesi  
 

Dış çekimi,özellikle sosyal medya üzerinde karşılaştığınız düğün fotoğrafların çoğunluğu dış çekim türünde olmaktadır. Belirlenen dış mekanlarda farklı figürler sergilenerek çekilen dış çekim fotoğrafları gelin ve damadın güzel çıkmasını sağlar. Dış çekim yapan fotoğrafçı yaratıcı kareler elde ederek o anın daha anlamlı olmasını sağlar.

Düğün hikayesi çekimi, düğün hikayesi son zamanlarda sık duyulan bir terimdir. Fakat çoğu zaman yanlış kullanılan bir terim olmaktadır. Bu gibi çekimler, sadece pozlu fotoğraf denilen çekimlerde sınırlı kalmamaktadır. Çekilen pozların dışında, düğün gününüz hakkında sizlere geniş bilgi vermeyi sağlıyor. Düğün hikayesi çekimine ileride baktığınız zaman, gelinin sadece gelinlik içinde nasıl gözüktüğü değil, düğünüzü hatırlayacak karelerinde görmenizi sağlamaktadır. Düğün öncesi çekilen düğün hikayesinin başlangıcı sizi korkutmasın. 1-2 saat içerisinde tamamlanmış oluyor. Düğün hikayesinin çekimin devamı günün normal akışı içinde gerçekleşiyor. Bu durumda gelin ve damat vakit kaybı yaşamadan bu işlem yapılmaktadır. 


dış çekimlerde dikkat edilmesi gerekenler


Dış Çekimlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

Dış mekân çekiminde ışığı doğru kullanılması gerekir. Bu çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında dış çekim saatinin uygunluğu önemlidir. Yaz ayı güneşten gelinin makyajın akmasına, saçlarının bozulmasına kadar birçok aksilik olabilir. Bunun yaşanmaması için en uygun 16.00-18.00 saat aralığında olması gerekir. 12.00,16.00 arası dış çekim yapılacaksa ışık doğrudan değil ışık yansıtımların kullanılması gerekir. Yaz aylarında yapılan dış çekimde damadın yanında mutlaka yedek gömlek bulundurması gerekir. Ceket üzerine yapışabilir. Terleme durumunda yedek gömlek giyilmesi size avantaj sağlar. Dış çekimde mekâna mutlaka önceden gidilerek analiz sağlanması gerekir.   


dış mekan fotoğrafı çektirilecek yerler


Dış Mekân Düğün Fotoğrafı Çektirilecek Yer
 

Düğün öncesi güzel fotoğraflar farklı yerlerde çekilir. Bulunduğunuz şehrin güzellikleri bulunur. Şelale, deniz kenarı, yüksek manzaraları yerler gibi mekanlar seçilmelidir. Çekimini sağlayan kişi yaratıcı fikirlere sahiptir. Bulunduğunuz mekâna göre farklı pozlar verilmektedir. Çekim öncesi yerler belirlenerek farklı fikirler ortaya koyulur. Bunu düğün fotoğrafçınızla beraber sağlayabilirsiniz. Şanlıurfa’da evlenecek çift İUrfa'nın güzelliklerinden faydalanabilir.


ucuz düğün fotoğrafçısı


Düğün Fotoğrafçısı Dış Çekim Maliyeti Nasıldır?
 

Düğün öncesi dış çekimlerden tutun, düğün sırası ve düğün sonrası fotoğraf çekimleri bulunmaktadır. Düğün öncesi fotoğraf çekimleri gelinin kuaföre götürülmesinden tutun, makyaj ve saç yapımına kadar kuaför içinde çekim yapılır. Aynı durum damat içinde yapılmaktadır. Saç ve sakal tıraşı olması için erkek kuaförüne eşlik edilerek çekimler sağlanır. Damat tıraşı olunduktan sonra, gelin kuaförden alınmaya gidilir. Kuaförden çekim anıda önemlidir. Doğal poz verilerek farklı kadraj yakalanır. Dış çekim için önceden belirlenen mekanlara gidilir. Giriş yeri ücretli yerden bulunmaktadır. Göl gibi dış mekân tercih ediliyorsa tekne ve mekâna girişinden tutun drone gibi malzemeler, ekipmanlar maliyet içerir. Düğün öncesi düğün sonuna kadar çok uzun bir süreçtir. Bunların tamamı için ilk önce size uygun fiyat listesi sunulur. Hatta çeşitli dış çekim paketler bulunur. Bu paketler her bütçeye uygundur.
 

Düğün Fotoğraf Çekiminde Dış Mekânın Önemi

Düğün fotoğraf çekiminde dış mekân önemlidir. Düğün fotoğrafları dış mekânı düğün gününüzün başlangıcından tutun, bitimine kadar saniyeleri bile hatırlamanızı sağlar. Bu mutlu heyecanı tekrardan yaşamanızda büyük rol oynar. Gelin ve damadın portresi çizilircesine güzel çekimler yapılır. Düğün fotoğraflarının nerede çekileceğine karar verirken önce mekân için konsept belirlenmesi gerekir. Bu hizmeti başarılı şekilde sağlayan kişilerin olması gerekir. Güven verici ve başarılı işlere sahip Ramazan Bulut daha önce gerçekleştirdiği örnek işlerden beğeni toplayarak başarısına başarı katmıştır. Bunu en üst seviyede gerçekleştiriyor. Bu ve sonraki seneler için planlanan tüm düğünlerin fotoğraf çekimlerinde farklı çekimler, konseptler oluşacaktır. Ramazan Bulut fotoğraf çekiminde uzman olarak hizmet veriyor.


 

 

 


Önceki İçerik Düğün Fotoğrafçısı, Düğün Fotoğrafları En İyi Tüyolar
Sonraki İçerik Birbirinden Güzel Hamilelik Çekimleri Örnekleri, Tavsiyeleri

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.