Gaziantep Dış Çekim Mekânları

Gaziantep Dış Çekim Mekânları

“ Gaziantep Dış Mekân çekimleri neresi? “ bu soru özel günlerde, düğün, nişan gibi etkinliklerde fotoğraf çektirmek isteyen çiftlerin en çok sorduğu, cevap aradığı ve araştırdığı bir sorudur. Gaziantep Türkiye’nin en nadide şehirlerinden biridir. Gerek tarihi dokusu, gerek tabiatı ve doğası ile özellikle dış mekân çekimleri için özel bir yere sahiptir. Kimisi yapay kimisi tamamen doğal dış mekân çekimleri için Gaziantep bölgesindeki mekânlara göz atalım.
 

 

 Gaziantep’in En Güzel Dış Çekim Mekânları Evlenecek veya hayatlarını birleştirmeye hazırlanacak çiftler için en özel anlardan biri de düğün fotoğraflarının çekimidir. Düğün fotoğraflarının çekimi ile ilgili en önemli kısım ise dış mekân seçimidir. Sizler için Gaziantep’in en güzel dış çekim mekânlarını bir araya getirdik…
 
  1. En Güzel Dış Çekim Mekânı-1: Gaziantep Kalesi
  2. En Güzel Dış Çekim Mekânı-2: Rumkale
  3. En Güzel Dış Çekim Mekânı-3: Papirüs Kafe (Tarihi Konak)
  4. En Güzel Dış Çekim Mekânı-4: Dülükbaba Tabiat Parkı
  5. En Güzel Dış Çekim Mekânı-5: Botanik Park
  6. En Güzel Dış Çekim Mekânı-6: Burç Göleti
  7. En Güzel Dış Çekim Mekânı-7: Tarihi Gaziantep Evleri (Tarihi Antep Evleri)
  8. En Güzel Dış Çekim Mekânı-8: Bayazhan


    gaziantep kalesi


En Güzel Dış Çekim Mekânı-1: Gaziantep Kalesi

Gaziantep şehrinin merkezinde bulunan ve Gaziantep’in simgesi olan Gaziantep kalesi ilk akla gelen dış çekim mekânlarından biridir. Tarihi yapısı, dokusu ve atmosferi ile dış çekim mekânları arasında en çok tercih edilen mekân konumundadır. Çiftler Gaziantep’in simgesi olan Gaziantep Kalesi’nde fotoğraf çektirmek için adeta birbiri ile yarışıyorlar diyebiliriz.
 

Gaziantep Kalesi’ni özel kılan en önemli özelliği yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamasıdır. Bilinen en eski bilgi Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanıldığıdır. Bununla birlikte 2000’li yılların başında yapılan yenileme çalışması ile harika dış çekim fotoğrafları için merkez olmuştur.rumkaleEn Güzel Dış Çekim Mekânı-2: Rumkale

Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Kamışlı Köyü’nde bulunan Rumkale Nizip-Birecik Barajı ile birlikte meydana gelen yarımadada bulunmaktadır.

Antik dönemden günümüze kadar ayakta kalmayı başaran sağlam yapısı ile Rumkale dış çekim mekânı arayanlar için eşsiz bir mekân haline gelmiştir. İçerisinde bulunan kilise, manastır, sarnıç, kuyu, hendek gibi yapı kalıntıları ile harika dış çekim fotoğraflarına arka plan olmayı sürdürüyor.


 
papirus cafeEn Güzel Dış Çekim Mekânı-3: Papirüs Kafe (Tarihi Konak)

Şahinbey ilçesinde Noter sokakta yer alan Papirüs kafe günümüzde de eskiden olduğu kadar popülerdir. Tarihi Ermeni Konağı bir girişimci tarafından kafe haline getirilerek işletilmeye başlanmıştır. Tarihi yapısı ve dokusu ile o kadar muhteşem arka planlara sahiptir ki, neredeyse tüm fotoğrafçıların dış çekim mekânı olarak hizmet vermeye başlamıştır.
 

Bir bardak sıcak çay içtikten sonra fotoğraf çektirebileceğiniz eşsiz bir mekândır. İçerisinde eski bir Ermeni Kilisesi’ni de barındıran Papirüs Kafe, bu özelliği ile de fotoğraf çekimi için harika bir ortam oluşturuyor.

Papirüs eski Mısır döneminde kamışa benzer bir bitkiden yapılan kâğıttır. Mekân sahibi, tarihi yapıya belki de en ok yakışacak tarihi bir isim tercih ederek güzel bir iş çıkarmış diyebiliriz.
 En Güzel Dış Çekim Mekânı-4: Dülükbaba Tabiat Parkı

Gaziantep ilinin Şehitkâmil ilçesinde 3 bin 60 dekarlık bir alan üzerine inşa edilmiş, daha sonra alınan karar ile tabiat parkı ilan edilmiş olan Dülükbaba Tabiat Parkı dış çekim mekânı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle açık havada düğün fotoğrafları çektirmek isteyen çiftlerin ilk tercihi olan Dülükbaba Tabiat Parkı’na giriş ücreti 5 TL’dir. İçerisinde Dülük antik şehrini de bulunduran Dülükbaba Tabiat Parkı harika dış mekân fotoğrafları için ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
 

İçerisinde, kızılçam, çakal eriği, palamut, meşe, peygamber çiçeği, dağ soğanı gibi nadir yetişen bitkileri de barındıran Dülükbaba Tabiat Parkı, Gaziantep’in en güzel dış çekim mekânları arasında yer alıyor.

 

En Güzel Dış Çekim Mekânı-5: Botanik Park

Dış çekim mekânı için harika bir yer olan Botanik park içerisinde barındırdığı çok güzel bitki ve çiçekler sayesinde harika fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

İlk zamanlarda dinlenme ve yürüyüş parkı olarak yapılmış olan Botanik park zamanla güzelliği sayesinden fotoğraf çekimleri için en güzel dış çekim mekânları arasında kendisine yer bulmuştur.

Farklı bitki türlerinden oluşan bölüm konseptleri sayesinde aynı mekânda çok farklı arka planlara sahip fotoğraflar çekilebiliyor. Bu özelliği nedeniyle de Gaziantep’in en çok tercih edilen dış çekim mekânları arasında yer alıyor.
 

En Güzel Dış Çekim Mekânı-6: Burç Göleti

Gaziantep kaynaklarda su fakiri şehir olarak bilinir ancak Burç Göleti eşsiz güzelliği ve manzarası ile bu algıyı kırmayı başarmıştır. Özellikle bahar aylarında yemyeşil ağaçlar arasında göl manzarası eşliğinde harika düğün fotoğraflarına ev sahipliği yapmaktadır. Dış çekime mekânı arayan çiftler için adeta bulunmak bir fırsat olarak karşımıza çıkan Burç Göleti şehir merkezine 12 kilometre uzaklığa sahip olmakla birlikte piknikçilerin ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Eşsiz gün batımı manzarası ile düğün fotoğraflarının vazgeçilmezi olmuştur. Özellikle Gaziantep Dış Çekim Mekânları listesinde uzun yıllardır var olan Burç Göleti bu listelerde olmaya da devam edeceğe benziyor.

 

 

En Güzel Dış Çekim Mekânı-7: Tarihi Gaziantep Evleri (Tarihi Antep Evleri)

Tarihi Antep Evleri Gaziantep Dış Çekim Mekânları arasında neredeyse liste başıdır. Çünkü hala ilk günkü yapısını koruyan, Gaziantep’in tarihini ve bugününü yansıtan Tarihi Antep Evleri dış mekân fotoğraf çekimi için harika bir seçenektir. Gaziantep’in her yerinde Tarihi Antep Evleri bulmak mümkündür. Genellikle 2 katlı olan Tarihi Antep Evleri kesme taştan yapılmış olup, geniş avlulara sahiptir.

Günümüzde Tarihi Antep Evlerinde yaşayan pek bulunmak ancak bazı girişimciler tarafından otel, butik otel, pansiyon, kafe, restoran gibi işletmeler haline getirilmiştir. Tarihi dokusunu koruyarak restore edilmiş olan Tarihi Antep Evleri özellikle Bey Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Evlerin Güvercinlik adı verilen terası ve geniş avluları eşsiz fotoğraf kareleri için mükemmel arka planlar sunar.
 

Tarihi Antep Evleri ‘nden biri Etnografya Müzesine de dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

 

En Güzel Dış Çekim Mekânı-8: Bayazhan

Gaziantep Dış Mekân Fotoğraf Çekimi denilince ilk akla gelen mekânlar arasında yer alan Bayazhan günümüzde otantik ve tarihi yapısını koruyarak hatta bu dokuya ışık efektleri ile katkı sunarak restoran şeklinde hizmet vermektedir. Sadece yemek için değil düğün fotoğrafları çektirmek isteyen çiftler tarafından da sıkça ziyaret edilen Bayazhan farklı atmosferi sayesinde eşsiz dış mekân fotoğraf çekimi yapmanıza olanak tanımaktadır.

Eğer tarihi dokuya ve ışık efektlerine ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka Bayazhan’ı görmelisiniz.
 

Dış Çekim Mekân Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün Fotoğrafı Dış Mekân Çekimi ile ilgili en çok tecrübesi olanlar hiç şüphesiz ki Fotoğraf Sanatçılarıdır. Anlaştığınız Fotoğrafçıdan dış çekim mekânı ile ilgili destek almanızda fayda vardır. Buna ek olarak kendi tercih ettiğiniz mekânı önceden görmeniz gerekir. Önceden görmeniz size avantaj sağlayacaktır. Örneğin soğuk olan bir mekân ise üzerine hırka, ceket, şal gibi sizi üşümekten koruyacak ekipmanları yanınızda bulundurmalısınız. Aksi takdirde fotoğraf çekimi eziyete dönüşebilir.
 

Dış Mekân Fotoğraf Çekimi ile ilgili Fotoğraf Sanatçısının sizi yönlendirmesine müsaade edin. Onlar bu işin uzmanı ve yıllanmış tecrübeleri ile sizin için en harika kareleri yakalayacaktır.
 

Gaziantep Dış Çekim Mekânları, Gaziantep Düğün Fotoğrafı, Gaziantep Düğün Fotoğrafçısı gibi konularda merak ettiklerinizi sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 


Önceki İçerik Düğün Fotoğrafçılığı Nedir
Sonraki İçerik Maşuk Garden Çekim Platosu

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.