Profesyonel Gelin Damat Düğün Fotoğrafçısı

Ramazan Bulut Profesyonel Gelin Damat Düğün Fotoğrafçısı

Ramazan Bulut düğün fotoğrafçısı olarak yıllardır çalışıyor. Şanlıurfa düğün fotoğrafçıları arasında yer alan Ramazan Bulut, özel dış mekanlarda ve romantik ambiyanslarda çiftlerin en mutlu günlerini fotoğraflar ile unutulmaz hale getiriyor. Düğün fotoğraf çekimleri alanında deneyimli ve profesyonel olan Ramazan Bulut’tan düğün fotoğraf çekimine dair ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Düğün Fotoğrafçılığının Zorlukları Nelerdir?

Düğün fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerinden ve kategorilerinden farklıdır. Genellikle düğünler bir kerelik bir olaydır bu nedenle hata yapmaya yer yoktur. Tek bir seferlik bir etkinlik olduğu için çok dikkatli olmak ve gerekli kontrolleri yapmak hayati önem taşır.

Karşılaşacağınız ilk zorluk, düğünün gelin ve damat için çok stresli olmasıdır. Üstelik gelin ve damadın aileleri için de oldukça stresli bir gündür. Bu gün boyunca stresli aileler ve stresli gelin ve damat ile uğraşmanız gerekir. Onları iyi yönetmeniz, hoşgörülü yaklaşmanız ve isteklerini iyi anlamanız çok önemlidir.

Bir düğün fotoğrafçılığı sözleşmesi imzalarken dikkatli olmanız gerekir. Çekimden sonra herhangi bir aksaklıktan kaçınmak için şartları birlikte okuyun ve imzalayın. Gelin ve damat ile toplam portre sayısı ve albüm gibi detaylara da karar vermelisiniz.

Başka bir zorluk ise zamandır. Düğünler genel olarak çok kısa sürer. Bazı düğünler sadece birkaç saat sürüyor ve her anı yakalamanız gerekiyor. Bu yüzden, birkaç saat içinde iyi performans sergilemeniz gerekiyor.

 

Düğün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

En iyi düğün fotoğrafçılığı ipuçlarını bu bölümde bulabilirsiniz. Daha iyi düğün fotoğrafları çekmek ister misiniz? Bir düğün, bir çiftin hayatlarının en değerli günlerinden biridir. Düğün fotoğrafçısıysanız, en iyi anları yakalamak ve çiftler için harika bir hafıza oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu yazıda, en çarpıcı düğün fotoğrafları çekme teknikleri ve her zaman kaçınılması gereken yaygın düğün fotoğrafçılığı hatalarının neler olduğuna dair en iyi ipuçlarını paylaşacağız.

Burada ele alacağımız birkaç kavram var, bu yüzden ilk çekiminiz için yeterince hazırsınız.

İyi bir düğün çekimi için mutlaka ikinci bir fotoğrafçıyı yanınızda bulundurun. Fotoğraf makinesi, lensler, kamera, ışık ve tripod gibi fotoğraf çekimi malzemelerini kaliteli seçin. Ekipmanlarınızı hazırlayın ve mutlaka çekimden önce kontrol edin. Çekimlerinizi planlayın ve çekim yapacağınız mekanı tüm ayrıntılarıyla kontrol edin.

Kafanızda çekim yapılacak etkinliğe göre bir konsept belirleyin ve küçük anları yakalamak için fırsat kollayın. Çekim yapacağınız mekanı iyice tanıyın böylece mekanı daha şık ve estetik bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Profesyonel Fotoğrafçılara Yardımcı Olun

Herhangi bir düğünü çekmeden önce düğün fotoğrafçılığını öğrenmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Tecrübeli bir fotoğrafçıdan temel bilgileri öğrenmek, yaygın hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Kendi düğün fotoğrafçılığı işinize başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, profesyonel bir düğün fotoğrafçısına yardımcı olmaktır. Deneyim yoluyla daha sonra çekimlere uygulayabileceğiniz teknikleri öğreneceksiniz.

 

düğün fotoğrafçısı ekipmanları

Fotoğraf Makinenizi Onarın

Tüm ekipmanlarınızı kontrol etmeli ve düzgün çalıştıklarından emin olmalısınız. Düğün çekimi yapmadan önce fazladan bir kamera, lens ve ışık ödünç almanızı öneririz böylece beklenmedik durumlara hazırlıklı olursunuz.

 

Taşıma Aksesuarları Kullanın

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak, başarısızlıklarınız için mazeret üretmemeniz gereklidir. Her zaman yanınızda ekstra pil ve hafıza kartı taşımalısınız. Yapabiliyorsanız, veri kaybı gibi kötü durumlardan kaçınmak için fotoğraflarınızı bir dizüstü bilgisayara hemen çekimden sonra yüklemelisiniz.

 

Mutlaka Bir Asistanınız Olsun

Tüm aksesuarları tek başına taşıyamazsınız. Düğün fotoğrafçılığında asistan gereklidir. Ayrıca ışığı yönetmeye, test çekimlerini yapmaya ve kaçırdığınız sahneleri yakalamaya yardımcı olacak birine ihtiyacınız var.
 

Bir düğün fotoğrafçısından asistanınız olmasını isteyebilir ve bir sonraki çekimde siz de onun asistanı olabilirsiniz. Düşük bütçeyle çalışmak ve deneyimli bir düğün fotoğrafçısından yardım almak için bu yöntem akıllıcadır.

 

Ramazan Bulut Hizmetler

• Düğün Fotoğrafçılığı  

• Dış Mekan Düğün Fotoğrafçısı
• Dış Çekim Pozları
• Dış Çekim Fotoğrafları
• Kişisel Fotoğraf Çekimleri  

 

Çekimi Önceden Planlayın

Fotoğrafçılığın bu kısmı için fazladan zaman ayırmalısınız. Mekanın farklı yerlerinde gelin ve damadın ek fotoğraflarını çekmelisiniz.
 

Çiftiniz talimatlarınızı takip etmeli. Çekimi planlarken onlara kılavuzluk etmenizi öneriyoruz. Düğün fotoğrafçılığı için istedikleri pozları seçmelerine ve sözleşmeye eklemelerine izin verin.
 

En iyi çekimi yakalamak için ekstra talimat vermeniz gerekebilir bu nedenle çiftlere sabırlı olmak önemlidir. Kulaktan kulağa yayılan reklam bir fotoğrafçının işini büyütmesi için şarttır. Tüm çiftlerin, sizin için iyi yorum yapmalarını sağlayın.

 

İlkleri Yakalayın

Her fotoğraf sonsuza dek bir anı olsa da, çiftlere ömür boyu hatırlamak istedikleri özel anları sormalısınız. Bu anlar ilk öpücük, ilk dans, ilk bakış gibi anlar olabilir. Bu anlarda dikkatli olmalısınız çünkü çok hızlı olurlar.  Çiftle birlikte bu ilk anların zamanını planlamanızı öneririz böylece en iyi çekimleri doğru sırayla yakalayabilirsiniz.
 

Çiftin mekana ya da bahçeye girişini planlamalısınız. Çiftin girişi için fotoğraflar farklı açılardan çekilmelidir. Fotoğraf makinesini yüksek deklanşör hızına koymalı ve birden fazla fotoğraf çekmelisiniz böylece çok sayıda resim arasından en iyisini seçebilirsiniz. Bu ilkler düğün çekiminin temelini oluşturur.

 

Reaksiyonları Yakalayın

Çiftin aileleri ve arkadaşları, bu romantik fotoğraf çekimini mutlu yüz ifadeleriyle izlerler. Bu yüzden asistanınızdan bu mutlu yüz ifadelerini yakalamasını isteyin. Çünkü bu mutlu ifadeler, fotoğraflanmayı hak ediyor. Asistanınıza hızlıca fotoğraf çekmesini ve olabildiğince çok yüz ifadesi yakalamasını söyleyin. Bu keyifli bir fırsat ve çiftin daha sonra görmesi için bu anlar korunmalı.

 

Konukları Tanıyın

Bir düğünde her türlü misafir vardır. Komşular, aileler, meslektaşlar, akrabalar, arkadaşlar ve diğerleri olabilir. Konukların bu çekim için sizi işe almadığını bilmelisiniz.
 

Özel misafirleri tanımak için konuk listesini çiftle birlikte gözden geçirin. Bu insanların iyi portrelerini çekin ve çekimlerde rahatlık sağlaması için bu özel misafirlerin isimlerini öğrenin.

 

Arkadaşlar Önemlidir

Hem gelin hem de damadın arkadaşlarının çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Arkadaşlar, bir düğünde partiyi hareketlendirirler. Çift ve solo olarak arkadaşların bazı iyi portrelerini çekmeniz bu yüzden çok önemlidir.
 

Gelin ve arkadaşlarının grup portrelerini almalısınız. Bu çekim için zaman ayırın ve bu kısmı eğlenceli hale getirmek için farklı çılgın pozları yakalayın. Damat ve arkadaşlarının da eğlenceli grup fotoğrafları çekin.

 

Grup Çekimleri Yapın

Herkes çiftin bir fotoğrafına sahip olmak ister. Grup halinde çekim yapmak her zaman daha iyidir. Aksi takdirde, en önemli çekimler için yeterli zamanınız olmaz. Bu grupları verimli bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. Grupları doğru şekilde hizalamak ve çekim için tek tek göndermek için asistanınızdan yardım almanız gereklidir.
 

Grupları çekerken, birinin göz kırpması, gözlerini kapatması veya odaklanmaması büyük bir sorun olabilir. Bu nedenle, her grupta en iyi resmi seçebilmeniz için birçok ekstra çekim yapmak yararlıdır.

 

Gülümsemeleri Yakalayın

Fotoğraflarınızı süslemek için gülümseyen insan portreleri yakalayın. Gülen fotojenik bir çocuk fotoğrafı harika bir fikir olabilir. Çocukların oyun oynaması ve eğlenmesi her zaman keyifli fotoğraflar çekilmesini sağlar. Bir köşeden gelen kahkaha seslerine odaklanabilirsiniz. Romantik çiftlerin birbirine bakışı, gülüşü ve öpüşmeleri gibi özel anları yakalayabilirsiniz. Bu özel anları mutlaka düğün albümüne eklemelisiniz.
 

Bu anları oluşturamaz veya planlayamazsınız. Nadir, spontane ve orijinaldir. Çekiminiz sırasında bu anları arayın ve fotoğraflarını çekmekten çekinmeyin. Gelin ve damat, bu fotoğrafları çok beğenir. Bundan emin olabilirsiniz!
 

Düğün fotoğrafçılığı alanında yılların tecrübesiyle bilgilerini paylaşan Ramazan Bulut’un tavsiyeleri bunlar. Bu makalenin bundan sonraki düğün fotoğrafı çekimlerinize yardımcı olacağını umuyoruz. Düğün fotoğrafçılığı deneyimleriniz başkalarına yardımcı olabilir bu yüzden lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.


Önceki İçerik
Sonraki İçerik Dış Çekim Pozları

Paylaş: 

Yorumlar
Medine hanifioglu
Medine hanifioglu
17.9.2020 13:22
Merhabalar işinizi hakkıyla yapıyorsunuz ellerinize sağlık dış çekimimde çocuklar gibi eğlendim çok eğlenceli geçti albümüm ve Düğün hikayem tek kelimeyle mükemmel ötesi olmuş yaptığınız işin hakkını veriyorsunuz daima yolunuz açık olsun
Ramazan BULUT
17.9.2020 14:02
Sizlerin keyifli olması çekimler sırasında çok önemliydi bizim için Enerjinizin fotoğraflara yansıması. Urfa Düğün Fotoğrafçısı olarak teşekkür ederiz bizi tercih ettiğiniz için

Ayşegül zemin cem kaya
Ayşegül zemin cem kaya
12.2.2020 16:57
Ayşegül ve cem Merhaba Ramazan bey o gün çok güzeldi çok memnun oldum sizi herkese tavsiye ederim herşey için tekrardan teşekkür ederim
Ramazan BULUT
12.2.2020 17:13
yorumunuz ve tavsiyesiniz için teşekkür ederim

Serpil ve Mehmet
Serpil ve Mehmet
2.1.2020 11:18
Merhaba ramazan, Öncelikle 16 Nisan sabahı o gergin, heyecanlı anlarımızda yanımızda olduğun için, özellikle beni sakinleştirip aslında birlikte bir çalışma yapmaktan çok yanımda dostum olarak bulunduğunu hissettirdiğin için, her anımızı o güzel karelerinle renklendirdiğin ve bizim için ölümsüz hale getirdiğin için çok çok çok teşekkürler; "hüzün", heyecan, "doğallık", gerginlik, endişe, "mutluluk", espirili anlar, "detay" ve kelimelere dökemediğim ama bizim için çok kıymetli olan bir kez yaşanabilecek ve yakalanabilecek o ilk karaler. bunların her birini bizim için ölümsüzleştirdiğin için tekrar teşekkürler "Çimlere hayatta girmem o ayakkabı ve gelinlikle, mahvolur!" diyip çok direndim ama iyi ki seni dinlemişim birlikte muhteşem resimler çıkardık. Bundan sonra ki çalışmalarında sonsuz başarılar,
Ramazan BULUT
2.1.2020 11:22
Merhabalar serpil hanım yorumunuz ve düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum sizinle çalışmak çok güzeldi bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder ömür boyu mutluluklar dileriz.

Sedat Olağan
Sedat Olağan
30.12.2019 13:42
Bizde kendilerini uzun arayışlar sonucunda keşfettik. Gerçekten müşteri ilişkileri olsun iş ahlakı olsun profesyonel iş çıkartıyor.. Kendilerine teşekkür ederiz.
Ramazan BULUT
30.12.2019 14:12
Yorumunuz için çok teşekkür ederim sizinle çekim yapmak çok eğlenceliydi.

Ayşegül ve Fatih
Ayşegül ve Fatih
30.12.2019 11:33
Çekimleriniz tek kelimeyle müthiş. Öyle içten öyle samimi yakalamışsınız ki baktıkça bakasımız geldi. Çok çok çok çok çok ama çok beğendik. Diyoruz en güzel fotoğraf bu ama onun üstüne daha da güzelleri geliyor! Sizin mesleğinize önem verdiğiniz ortaya çıkan fotoğraflardan belli. Gerçekten bayıldık fotoğraflara. İşiniz her daim rast gitsin. Allah nasip ederde çocuğumuz olursa çekim için ilk adresimiz belli Ramazan Bulut Fotoğraflarımız gerçekten müthiş çok içten ve çok samimi tekrar elinize emeğinize sağlık Gaziantep’den bol bol selamlar
Ramazan BULUT
30.12.2019 14:11
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim ayşegül hanım.

Mehmet Uyanıkoğlu
Mehmet Uyanıkoğlu
29.12.2019 02:10
Emeğinize sağlık, çok güzel bir internet sitesi olmuş :)
Ramazan BULUT
30.12.2019 09:33
Teşekkür ederiz


Bir cevap yazın!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.