Türkiye

Türkiye'nin en iyi düğün fotoğrafçıları hakkında yazımız; Düğün fotoğrafçılığı bir insanın hayatındaki en önemli günlerden birini yakalamanın incelikli bir sanatı ve bu sanata odaklanan bir uzmanlık alanıdır. Düğün gününde, fotoğrafçı gün boyunca farklı olayları ve anıları belgelemek için sizinle birlikte hareket eder. Düğün sona erdiğinde ve fotoğraflarınız hazır olduğunda, tüm aileniz ile mutlu olduğunuz anları yeniden yaşayabileceğiniz eşsiz bir anıya kavuşmuş olursunuz.
 

Bir düğün fotoğrafçısı olarak müşterileriniz sizden büyük beklentiler içinde olacak çünkü bu onlar için ömür boyu hatıra olarak kalacak harika bir anı defteri anlamına gelecek. İşte bu kapsamda düğün fotoğrafçılığı anları ve duyguları yakalamayı ve müşterinizin o harika günü ileride yeniden yaşamasına izin vermeyi sağlamaktadır.
 

Bilindiği üzere düğün fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerinden farklıdır. Çünkü fotoğraf çekimi genel olarak düğünden bir gün önce planlanır. Bu kısıtlı zamanda harika fotoğraflar elde etmek için tek şansınız vardır. Bu, fotoğrafçı açısından çok az hata yapma payı olduğu anlamına gelir. Düğünlerde en iyi anları yakalamak ve büyük günden harika bir anı albümünü oluşturmak düğün fotoğrafçılarının en büyük sorumluluğudur.
 

Bu anlamda hizmet veren fotoğrafçılar Düğün; Dış Çekim, Düğün Hikâyesi, Düğün Filmi, Nişan, Söz, Kına ve Sünnet Düğünü gibi törenlerde çekim yapmak için sizin yanınızda yerlerini alacaklardır. Türkiye’nin en iyi düğün fotoğrafçıları sizlere bu hizmetleri sunar.
 

Profesyonel düğün fotoğrafçılığının özellikleri:

 • İyi ekipmanla hazırlanmış olarak gelmek
 • Çekimleri doğru planlamak
 • Kimi ve neyi fotoğraflayacağını iyi bilmek
 • Fotoğrafları değil, anları yakalamaya çalışmak

İlk an görüntülerinin iyi çıkmasını sağlamak için en iyi strateji, kamerayı yüksek bir deklanşör hızına ayarlamaktır, böylece gecikmeden birden fazla hızlı fotoğraf çekmek mümkün olacaktır. Bu şekilde, aralarından en iyisini seçebileceğiniz bir dizi fotoğrafa sahip olursunuz.
 

İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nasıldır

İyi bir düğün fotoğrafçısı insanların yanında rahattır ve güvenilir bir kişiliğe sahiptir. Ayrıntılara dikkat eder ve sağduyulu davranır. Fotoğrafçılar, bir şeyler ters giderse ikinci şansın olmayacağının farkında olmalıdır. Bu nedenle, bu tür ortamda sorunlarla başa çıkmak için çeşitli fotoğrafçılık becerilerini sergilemesi gerekmektedir. İyi bir fotoğrafçıyı diğerlerinden ayıran diğer konu ise kaliteli görme yeteneğidir. Bir kişiye poz vermesi ve en iyiyi yakalayabilmek için talimat vermek, harika bir düğün fotoğrafçısının ayrılmaz bir özelliğidir.
 

Modaya ayak uydurmak şart…

Harika bir düğün fotoğrafçısı zamana ayak uydurmalı ve 'moda pozlar', gelin saç stilleri, makyaj ve gelinlikler hakkında detaylı araştırmalar yapmalıdır. Gelin dergileri sürekli olarak farklılıklar sunar; egzotik yerler, abartılı elbiseler, dramatik ve eğlenceli temaların reklamını yapar. Bir fotoğrafçı, müşterilerin talep etmesi muhtemel bir dizi farklı noktaları da bilmelidir.

Fotoğrafçı şu konularda dikkatli olmalıdır:
 

 • Düğün fotoğrafçılığı için parlak veya donuk ışıkta kullanabilecek en iyi lensi edinmek gerekir.
 • Fotoğraf makinesi pillerinin tamamen dolu olup olmadığını kontrol edilmelidir.
 • Ayrıca, hafıza kartlarında yüzlerce fotoğrafı saklamak için yeterli alan olup olmadığını kontrol etmek gerekir.
 • Düğün fotoğrafı çekimi için en iyi fotoğraf makinelerini taşımak profesyonellerin dikkat etmesi gereken önemli bir noktadır. Daha dikkatli olmak için her bir parçadan ikişer tane alınabilir. Ayrıca, kötü hava koşulları gibi kontrolden çıkmış olası durumlar için gerekli araçları getirmek gerekir.

Çekimleri planlamak, çekimin kendisi kadar önemlidir. Düğün fotoğrafçılığı hazırlıklarının bu kısmı için biraz daha zaman ayırmak gerekir. Farklı konumlarda gelin ve damadın birden çok fotoğrafını çekmek için plan yaparak onları yönlendirmek önemli bir detaydır.

 • İyi bir düğün fotoğrafçısı; tören yerinin ilk keşfini yapmak için özen gösterir. Taşınabilir ışık taşıyıp taşınmaması gerektiği belirlenir. Pozisyon çekimleri yapmak için hangi noktaların kullanılabileceğine ve ışıklandırmanın nasıl devreye gireceğine karar vermek önemlidir.
   

Misafirlere Önem Göstermek Gerekir

Türkiye'nin en iyi düğün fotoğrafçıları, tüm düğünde dikkat edilmesi gereken her ana önem vermelidir.  Bir düğünde her tür misafir vardır. Komşular, meslektaşlar, akrabalar, arkadaşlar ve diğerleri mutlu çifte desteklerini göstermek için orada bulunurlar. Bildiğiniz gibi hem gelinin hem de damadın arkadaşları ve ailesi törenin odak noktasıdır. Çift için önemli kişilerdir, bu da fotoğrafçılar için de  önemli oldukları anlamına gelmelidir.  İyi bir fotoğrafçı beklentilerini daha iyi anlamak için aile üyeleriyle tanışmalı, düğün sürecini daha iyi anlamak için aile üyelerinden bazılarıyla konuşmalıdır.
 

Herkes evlenen çiftle fotoğraf çektirmek ister. Bu da gecenin sonuna kadar sürebilir. Gruplar halinde çekim yapmak bu nedenle daha iyidir. Aksi takdirde, en önemli çekimler için yeterli zamanınız olmayacaktır.  Müşterilerin kamera önünde ne kadar rahat olduklarına bağlı olarak, en iyi kareyi yakalamak için fazladan talimat vermek gerekebilir. Yeni evlilere karşı sabırlı olmak bu yüzden çok önemlidir. Kendilerini rahat hissetmelerine ne kadar yardımcı olursanız o kadar çok keyif alacaklardır. Türkiye'nin en iyi düğün fotoğrafçıları bu detaylara özellikle dikkat eder.
 

Düğün fotoğrafçısı nın işinin kritik bir parçası da düğün sırasında ortaya çıkması muhtemel geçici anları ve nadir ifadeleri önceden tahmin etmektir. Düğün duygusal ve keyifli bir olay olduğu için, fotoğrafçının bu anları yakalayıp ölümsüzleştirmesi gerekmektedir. Fotoğrafçı anı yakalayamazsa gözlem işe yaramaz. Bu nedenle fotoğrafçılar hazırlıklı olmalı ve doğru zamanda doğru yerde bulunmalıdır. Fotoğrafçılar önceden hazırlanabilmeleri için etkinlik programını ezbere bilmelidir.
 

Yeni evliler, düğün albümlerinde misafirlerinin eğlenen fotoğraflarını görmek isterler. Konukların ve arkadaşların dans pistinde eğlendiğini fark etmekle beraber bu anları yakalamak için çaba göstermek gerekir. Fotoğrafçılar, özel gün fotoğraflarıyla düğün çiftinin hikâyesini anlatır. Oluşturulan albümün son halini gördüğünde, yaşadıkları deneyimi ve duyguları hatırlama ve ayrıca fotoğraflar yardımıyla o özel günü tekrar tekrar yaşayabilmeleri gereklidir. Tören gününde orada olamayanlar dahi fotoğraflara bakarak o günü yaşayabilmelidir.
 

Türkiye'nin en iyi düğün fotoğrafçıları arasında yer alan Ramazan Bulut, sizlere düğün fotoğrafçılığı konusunda profesyonel bir hizmet sunar. Ramazan Bulut kaliteli ekibi ve profesyonel ekipmanlarıyla, düğününüzü muhteşem bir hikayeye dönüştürecektir.

 

 

 

 


Önceki İçerik Gaziantep Düğün Fotoğrafçısı
Sonraki İçerik Ölümsüz Anılar, Yenilikçi Bakış, Mardin Düğün Fotoğrafçısı

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.