Dış Çekim İçin Mekânın Önemi

Dış Çekim İçin Mekânın Önemi

Dış mekân çekimi özellikle düğün fotoğraflarını doğal kılan ve son dönemde çiftlerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Dış mekân çekimlerinin popülaritesi her geçen gün de artmaktadır. Düğün hikâyesi biçiminde yapılan dış mekân çekimleri çok özel bir hatıra olarak kalır. Tabi dış mekân çekimlerinde arzu edilen kalitenin elde edilmesinde en önemli nokta dış mekânın doğru şekilde belirlenmesidir. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken hususları ve dış mekân çekimlerinin önemini aşağıda bulabilirsiniz.
 

Nasıl Bir Çekim Mekânı İstiyorsunuz?

Dış mekân çekimi için mekân belirlenmesi için doğru yöntemin kullanılması çok önemlidir. Tüm düğün telaşından dış mekân tercihi konusunda zamanında reaksiyon gösteremeyebilirsiniz. Bu kapsamda düğün hikâyesi ile mekân seçimi konusunda uzman tavsiyesi ve yönlendirmesini dikkate almanız gerekir. Dış mekân çekimlerinin bir belgesel türünde olmasını arzu ederseniz düğün mekânı, dış çekim için uygun bir yer olabilir. Tabi düğün mekânları bu tür çekimler için yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda başka mekânlara yönlenmek gerekir. 
 

Bir mekânın çıplak gözle görünümü ile fotoğraf üzerindeki görünümü farklıdır. Bu durumu en iyi profesyonel fotoğrafçılar anlar. Düğün fotoğraf çekimlerinde gelin ve damadın becerisi ile iletişim kabiliyeti de fotoğrafın görünümü anlamında çok önemlidir. 
 

Düğün günü haricinde bir zamanda dış mekân çekimi arzu ediliyorsa, tercih edilen mekânların birbirine yakın olması gerekir. Birbirinden uzak mekânların tercih edilmesi durumunda zamanın büyük bölümünü mekân değişikliklerine harcayarak zamanınızı etkin kullanamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda çekim esnasında düşük enerji sebebiyle modunuz düşük kalabilir. Düğün gününde dış mekân çekimi yapmak istiyorsanız,yineçekim yerinin düğün alanına mesafesini dikkate almak gerekir. Çünkü dış çekim esnasında harcayacağınız enerjiye yol yorgunluğunu da eklerseniz düğün günü yine yorgun düşebilirsiniz.
 

Dış Çekim İçin Doğru Zaman Dilimi

Dış mekân çekimi için tercih edilecek mekânlar eğlenceli yerler olabileceği gibi doğa ile iç içe yerler de olabilir. Mevsimine uygun olarak ağaçlar arasında ya da papatya tarlalarında muhteşem görsel alanlar tercih edilebilir. Dış mekân çekimlerinde enerjisi yüksek, bunun yanında asil fotoğraflar elde etmek isterseniz tarihi mekânlar muhteşem bir alternatiftir. Burada belirleyici olan dış mekân çekiminin öznesi pozisyonunda olan insanlardır. Saray, konak, kültür mirası gibi mekânlarda dış çekim yaptırmak istiyorsanız gerekli kanuni izinleri almayı da unutmamalısınız. Gelinlikle ve çıplak ayakla fotoğraf çekimi için en uygun mekânların kumsallar olduğu aşikârdır. 
 

Şehirden uzak bir noktada çekim yaptırma niyetindeyseniz,çekim zamanını düğün öncesi ya da düğün sonrası yapmak çok daha mantıklıdır.Çekim saatleri fotoğrafın kalitesini etkileyen hususlar arasındadır. Düğün akşam saatlerinde de olsa dış mekân çekimi için belirlenen zaman diliminin gündüz saatlerinde olması çok daha doğru bir tercihtir. Arka plan kadar ışığın ve doğru açının da usta ellerle belirlenmesi önemlidir. 
 

Dış çekim alanlarının kalabalık bölgeler olmaması gelin ve damadın çekime konsantre olmasıbakımından önemli bir husustur. Dış mekân çekimlerinde sizden çok daha fazla tecrübeye sahip olan fotoğrafçınızın yönlendirmelerine itibar etmelisiniz. Çünkü düğün fotoğrafı bir kez çektirilir ve telafisi mümkün değildir. 
 

Dış Çekimde Muhteşem Sonuçlar

Fotoğraf çekimlerinde dış mekânın ve uzman fotoğrafçı ne kadar önemli ise fotoğrafın öznesi olarak sizler de çok önemlisiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı, siz başka bir şeyle meşgulken muhteşem kareler yakalayabilir. Bu tür habersiz çekimlerden mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Söz konusu çekimler çok daha orijinal ve doğaldır.
 

Dış çekim için mekânın önemi irdelenirken göz önünde bulundurulacak hususlardan biri de çekim yapılacak tarihtir. Yaz aylarında dış mekân çekimi yapılacaksa mekân ve ışık konusunda alternatif oldukça yüksektir. Kış ya da bahar aylarında dış mekân çekimlerinde havalar muhtemelen soğuk olacaktır. Dış mekân fotoğraflarını mekâna göre özel olarak belirlenmiş tarihlerde yapmanız çok daha uygundur. Kış aylarında yerler karlı iken yapılan çekimlerde elde edilen sonuçların da son derece asil olduğunu belirtmek gerekir. Fakat havanın soğuk olmasından kaynaklı hasta olma riski göz önünde bulundurulmalıdır.    
 

Dış mekân fotoğraf çekimlerinde muhteşem sonuçlar elde etmek için Ramazan Bulut Fotoğrafçılık ile iletişime geçebilirsiniz. Hayatınız boyunca hatırlamak isteyeceğiniz kareleri profesyonel ellerle çekilen fotoğraflarla elde edebilirsiniz.


Önceki İçerik Yaratıcı Dış Çekim Pozları | Şanlıurfa Düğün Fotoğrafçısı
Sonraki İçerik Etkili Dış Çekim Yapmanın Püf Noktaları

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.