Dış Mekân Fotoğraf Çekimi Nasıl Olur? Nerede Yapılır

Urfa Dış Mekân Fotoğraf Çekimi Nerede Yapılır


Dış Mekân Düğün Çekimleri Günümüzde stüdyo düğün fotoğrafı çekimi, eskiye oranla daha az kişi tarafından tercih edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dış mekân düğün çekimleri, son yıllarda en fazla ilgi gören her yıl kendini yenileyen yöntemlerdir. Dış mekân fotoğraf çekimlerininbirçokkişi tarafından ilgi görmesinin başlıca sebebi; doğal olması, doğal ışık bulunması ve farklı konseptlerden oluşmasıdır.

Dış mekân çekim fotoğraflarının çekim süresi, stüdyo çekime göre daha uzun sürmektedir,fakat çekim sonunda ortaya çıkan fotoğraflaryorgunluğunuza değecektir. Dış mekan fotoğraf çekimleri fotoğraf sanatçısı ile birlikte organize edilerek çekim için çiftlerin istekleri doğrultusunda bir konsept oluşturulmaktadır. Balayı ve düğün fotoğraf çekimlerinde, çiftler özellikle dış mekân fotoğraf çekimlerine çok fazla ilgi göstermektedir.
 

Dış Mekân Düğün Çekimleri | Dış Mekân Fotoğraf Çekimi Nasıl Olur? Nerede Yapılır


En Güzel Düğün Fotoğrafları İçin Öneriler

En güzel gününüzde kusursuz fotoğraflar için, öncelikle yanında rahat hissettiğiniz bir düğün fotoğrafçısı seçmeniz gerekmektedir. Düğün fotoğrafları o andaki duyguları yansıtan ve çiftin doğallığını en iyi yansıtan anların karelenmiş halini yansıtmalıdır. Düğün fotoğrafları sabit bir poz verme işlemi gibi düşünülmemelidir.

Bu nedenle iyi bir sinerji adamı için, fotoğrafçınızı önceden tanımanız daha güzel karelerin ortaya çıkmasını sağlar. En iyi düğün fotoğrafları için, dikkat etmeniz gereken diğer önemli konumekân seçimidir. Çekim yapmak istediğiniz mekânlarıönceden belirlemeniz ve ön çekimler yapmanız iyi fotoğraflar oluşmasına yardımcı olacaktır.

 

Dış Mekânda Değişik Konseptlerde Fotoğraf ve Video Çekimi

Düğün, nişan, hamilelik konseptli fotoğraf çekimleri dış mekânlarda sıklıkla tercih edilmektedir.Dış mekân fotoğraf çekimleri, genellikle tüm fotoğraf konseptleri için uygulanabilir.  Bunun yanı sıra su altı çekimleri de farklı, kaç çekici ve göz alıcı konseptler oluşturmanıza imkân sunar. Su altı çekim fotoğrafları ile muhteşem fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Dış mekânlarda arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli ve güzel kareler yakalayabilirsiniz. Farklı bir konsept istiyorsanız, gece yapılan fotoğraf çekimlerini tercih edebilirsiniz. Dış mekân çekimlerinde tarihi mekânlarda yapılan çekimler her zaman kusursuz ve göz alıcı fotoğraf kareleri yakalamak mümkündür.


Dış Mekânda Değişik Konseptlerde gelin damat çekimi
 

Dış Mekân Çekimleri

Günümüzde birçokkişi yaz kış mevsimlerinin tümünde dış mekân çekimlerini tercih etmektedir. Dış mekân çekimleri özen ve dikkat gerektiren bir iştir. Öncelikle ne tarz bir konsept istediğinize karar verilmelidir. Ne tarz bir konsept istediğinize karar verdikten sonra, fotoğraf sanatçısına bildirip beraber konuşup kararvermeniz daha güzel karelerin oluşmasını sağlayacaktır.

Fotoğraf sanatçısı ile iletişiminiz üst seviyede olması gereklidir. İletişim sayesinde istediğiniz dış mekân çekimlerini elde etmeniz için önemli bir husustur. Dış mekân fotoğraf çekimlerinde doğal havanın fotoğraflara yansıması gerekmektedir. Dış çekimlerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda çekim saatleridir. Yaz günü dış mekân fotoğraf çekimi yaptıracaksanız akşamüstü saatlerini tercih etmelisiniz.

 

Hareketlerde Sınırsızlık

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile, birçok kişi fotoğraflarda kasıntılı pozlar yerine rahat, doğal, gerçek gülümsemeler ve hareketlerin sınırlanmadığı fotoğraf karelerini tercih etmektedir. Ayrıca tercih edilen güzel ve tarihi mekânlar fotoğraf çekimleri; özellikle çiftler için kısa bir gezinti haline de gelmektedir. Stüdyo çekimlerinde kullanılan yapay aksesuarlar yerine doğal ve gerçek objeleri kullanılması dış çekimi daha fazla tercih etmeye neden olmaktadır.

Dış çekimleri en büyük avantajı, hareketlerde sınırlamaların olmamasıdır.İstediğiniz pozu verebilirsiniz. Stüdyo çekimlerinin sağladığı klasik pozların dışında gerçekten koşarken, el ele yürürken,kendi çizginizi ve tarzınızı belirleyecek fotoğrafkarelerini yakalayabilirsiniz. Bu şekilde gerçekleştirilen çekimler kişilerin sıkılmadan dört duvar arasına sıkışmadan mükemmel pozlar elde edilir.

 

Kendinizi Zamana Hapsetmeyin

Dış mekân çekimlerinde yere ve zamana hapsolmamanın ve sıkışmamanın rahatlığı, fotoğraflara ve kişilere yansımaktadır.

Dış mekân çekimleri fotoğrafları çoğunlukla düğün günü değil düğünden belli bir süre önce veya sonra prova günü olarak adlandırılan günde çekimler yapılmaktadır. Çiftler düğüne yetişip yetişmeme endişesi taşımadan, prova günü rahat fotoğraflar çekilmesine olanak sağlar.

Prova günü, istediğiniz saatlerde mesela bir akşamüstü gün batımında kusursuz fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekimini düğünden önce gerçekleştiriyorsanız,gelin ve damadın beğenmedikleri saç makyaj gibi detayları düğün günü istedikleri gibi değiştirebilme imkânı bulurlar. Dış mekân fotoğraf çekimlerinde prova gününde zaman kısıtlaması yaşamadan istediğiniz saatlerde harika çekimler yapabilirsiniz.

 

Sakin Yerleri Tercih Edin

Dış mekân fotoğraf çekimlerinde, fotoğraf sanatçısı ile birlikte karar verilip; gürültü ve kalabalıktan uzak yerleri tavsiye etmeniz, daha güzel karelerin oluşmasına olanak sağlar. Sakin ve kalabalıktan uzak yerlerde konsantrasyonunuzu ve rahatınızınbozulmayacağı durumlarda istenilen kareleri yakalamak daha kolay olacaktır. Bu durum fotoğraf sanatçısının da daha rahat çekimler yapmasını sağlayacaktır.

Dış mekân fotoğraf seçimlerinde, daha sakin yerleri seçerek merakla seyreden gözlerden uzak çekim saatlerinin tadını çıkararak, doğal fotoğrafların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tümüyle kendinizi yansıtarak doğal fotoğraflar yakalamak mümkün olur.

 

Görünmez Bir Fotoğrafçı

En güzel düğün pozları, bebek fotoğrafları ve ya özel günlere yönelik temaya uygun fotoğraf çekimi için; arka plan, konsept, ışık, hava şartları, mekan seçimi ve doğal anlar ile o güzel anlardaki güzel duyguların ve hislerin yansıdığı fotoğrafların çektirilmesi ne kadar önemli ise fotoğraf çekim işini yapan kişinin de işine olan tutkusu, o ortamda olmayı sevmesi, empati kurabilmesi ve bu anlardan keyif alarak işini yapması da bir o kadar önemlidir.

Yani fotoğrafçının, fotoğrafların çekildiği ortamda kişiler arasında dolaşırken görünmez bir fotoğrafçı olması gerekli. Temaya ve ortama uygun ekipmanlarla bazen flash kullanmadan uzaktan çekim yaparken anın büyülü havasını ve hislerin doğallığını bozmadan en iyi kareleri yakalamalı.

 

Çekimde Bunlara Dikkat
 

Düğün fotoğraflar, sünnet törenleri, mezuniyet, çocukların özel günleri, özel günler ve özel toplantılar gibi birçok farklı anlara yönelik fotoğrafların çekildiği cazip ortamlar şüphesiz dış mekânlar olmuştur. Dış mekânlarda fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunları sıralayacak olursak;

  • Dış mekânlarda fotoğraf çekiminde; hava şartlarının durumu, ışık derecesi ve gölge durumları gibi faktörler göz önünde bulundurularak fotoğraf çekimi yapılmalıdır.
  • Dış mekân fotoğrafçısı, fotoğraf çekmeden önce temaya ve konsepte uygun bir ortam bulmalıdır.
  • Fotoğrafı çekilecek kişilerin tercihleri de göz önünde bulundurularak; koruluk ve ormanlık alanlar, park, plaj, tarihi mekânlar ve istasyonlar gibi ilgi çekici ortamlar tercih edilmelidir.
  • Çocukların veya yeni doğan bebeklerin fotoğrafları çektirilecekse profesyonel bir bebek fotoğrafçısı ile çalışmak uygun bir tercih olacaktır. Bebeklerin fotoğrafları çektirilirken öncelikle bebeğin sağlığı dikkate alınarak uygun ortam ve havada, ortamda böcek, alerjen bitki gibi unsurların olup olmadığı kontrol edildikten sonra çekim yapılmalıdır.
  • Düğün fotoğrafları çekerken giyilen kıyafetlerin, dekorların ve aksesuarların çevredeki kirlerden(toz, çamur gibi) gibi dış mekân unsurlarından etkilenmemesi için azami dikkat edilmelidir.

Bunlara ek olarak bebek fotoğrafları çekiminde; fotoğrafın görüntüsünü olumsuz etkileyebilecek parlama, yansıma ve sert gölgelerin oluşmamasına ayrıca aşırı aydınlık ya da karanlık bir görünüm olmaması için yardımcı ekipmanlardan (spot ışık, şemsiye, gölge tentesi gibi) yararlanılmalıdır.

 

İletişim Çok Önemli

Fotoğrafçı ve çekimi yaptıracak olan kişiler arasında güçlü bir iletişim kurulabilmesi kaliteli fotoğraflar çekebilmek adına büyük bir önem taşıyor. Kaliteli, estetik, doğal bir ortamda şık fotoğraflar, en mutlu günlerinizde mutluluğunuzun fotoğraflara yansıdığı anları sonsuzlaştırmak isteyenler; profesyonel fotoğrafçınız Ramazan Bulut profesyonelliğinden yararlanabilirler.

 


Önceki İçerik Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Mezuniyet Çekimleri
Sonraki İçerik Şanlıurfa düğün dış çekim mekanları 2024, En Güzel Mekanlar

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.