Düğün Fotoğrafçısı, Düğün Fotoğrafları En İyi Tüyolar

Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı 

Son zamanlarda yeni evliler tarafından en çok tercih edilen çekimlerden biri olan düğün fotoğrafçılığı günümüzde en çok talep gören mesleklerden biridir. Hem açık hem de kapalı alanlarda istenilen o özel fotoğraflara ulaşabilmek adına artık yeni açılan kurslar yardımcı olmaktadır. Düğün günü ya da düğün sonrası her türlü özel anı yakalamak oldukça zor olmaktadır.

Sıradan fotoğrafçılığın yanı sıra düğün fotoğrafçısı olmak kolay bir meslek değildir.  Son yıllarda fazlaca gelişme gösteren bu sektör hem bayanların hem de bayların sıkça yöneldiği bir dal olmuştur.  Gençlerin sıklıkla tercih ettiği bu meslek için açılmış olan özel kurslar ile istenilen tüm bilgiler öğrenilebilinir.

düğün fotoğrafçısı
 

Düğünü Özel Bir Kareye Sığdırın

Düğün öncesi ve sonrası çekilen fotoğrafların yanı sıra düğün sırasında çekilecek fotoğrafların orijinal olması oldukça önemlidir. Özellikle gelin ve damadın fotoğraflarının ve en özel karelerinin yakalanması için bu işin eğitimini almak oldukça önemlidir. Fotoğrafçılık sıradan telefonlardan çektiğimiz kalite ve ayrıntıda saklı değildir.

Özel ekipmanlar ile oldukça meşakkatli işlerden biri olan fotoğrafçılık aynı zamanda ömür boyu saklanacak anılarında yakalanması için emek isteyen bir meslek halini almaktadır. Düğünlerin vazgeçilmezi olan fotoğraf çekimleri de aynı şekilde hem poz vererek hem de hareket halindeyken yapılabilir. Bunun için fotoğrafçının aldığı eğitimler de önemlidir.


Düğün öncesi dış çekim
 


Kullanılan Ekipmanlar Önemli

Düğün fotoğrafı çekerken kullanılacak ekipmanlar fotoğrafçı tarafından getirilmektedir. Fotoğraf makinesi, lensler, flaş, özel süslemeler, tripot, ışıklandırmalar ve bunun gibi gereçler fotoğrafçı tarafından sağlanmaktadır. Lens kullanımlarında 50 mm olanları yeterli olmaktadır. Farklı çeşitlerde ki lensler kullanılabilinir. Aynı zamanda ışığı önleyici tabletlerde kullanılabilinir. Bunun dışında kalan özel eşyalar gelin ve damat tarafından temin edilmektedir. İsteğe bağlı olarak şemsiye, baston, havai fişek, maytap gibi fotoğrafa renk katan malzemeler tamamen damat ve gelinin isteğiyle temin edilir. Çekimler tek kişi ile olmaz. Mutlaka bir ya da iki yardımcı olmak zorundadır. Hem eşyaların taşınması hem de bazı efektlerin verilebilmesi için gereklidir. Bu fotoğrafçının yanındaki asistan da olabilir. Gelin ile damatla beraber gelen biri de olabilmektedir.


dış çekim ekipmanları
 

Özel Ders Almak Mümkün

Eğitimler için her yaş için uygun olan sınıflar mevcuttur. Giderek popüler hale gelen fotoğrafçılık için özel ve belediyenin vermiş olduğu kurslardan yararlanılabilinir. İşin aslı ve ayrıntılarının detaylı olarak ele alındığı derslerde yine fotoğrafçı adayları kendi ekipmanları ile çalışmaktadır. Ders sonrası verilecek sertifikalar ile birlikte portföy oluşturarak bu mesleğe başlamak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda kişinin kendini geliştirmesi bir o kadar önemlidir. Portföy olmadan meslek istenildiği gibi yapılamaz. İstenilen verim alınamadığı durumlarda işe küsme ve para kazanamama durumları söz konusu olacağından araya soğukluk girecektir. Doğru bir düğün fotoğrafı çekebilmek için kişinin kendisini geliştirmesi ve yeni fikirlere açık olması gerekir.
 

fotoğrafçılıkta kategoriler


Fotoğrafçılıkta Kategoriler

Düğün fotoğrafı çekerken bazı kategoriler içerisinde en doğru olanı bulmak gerekmektedir. Bunlar hikâye fotoğrafçılığı, dış ve iç mekân fotoğrafçılığı ve stüdyo fotoğrafçılığıdır. Özellikle yapılacak çekimin kategorisine uygun ve işinde başarılı olan kişiler ile çalışmak, çekilen fotoğrafların kaliteli ve istenildiği gibi olmasını sağlayacaktır.

Dış çekimlerde genellikle park, sahil, nostaljik mekanlar, eski binalar, tarihi yerler, çift için özel yerler ve sokaklar tercih edilmektedir. Stüdyo çekimleri ise resim olarak istenilen çerçeve çekilerek yapılmaktadır. İstenilen pozlar ile çekim yapılır. Özel efektler ve fonlar eklenerek istenilen fotoğrafa ulaşılmaktadır. Genellikle özel programlar kullanılarak istenilen efektler verilmektedir. Fakat dış çekim kadar gerçekçi olmaz.

Günümüzde dış çekim daha çok kullanılan yöntemdir. Stüdyo çekimleri artık yapılmasa da hizmete devam edilir. Dış çekimlerin yağmurlu ve rüzgârlı havalarda çekilmesi oldukça zor olduğundan genellikle güneşli havalarda tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde dış mekân düğünleri için de aynısı geçerlidir. Ölümsüz bir düğün ve düğün fotoğrafları için en önemli konulardan biri de budur.
 

Gelin Ve Damat Mutluluğu

Çekimler sırasında gelin ve damat rahat olmalıdır. Yaşanacak bir aksilik ya da olumsuzluk yüzlere yansıyacağından istenilen fotoğraflar yakalanamayabilinir. Bunu engellemek için fotoğrafçının da mutlaka dikkatli olması gerekmektedir. En güzel günlerin de bu durumu kâbusa çevirmemek için özen gösterilmeli, malzemeler eksiksiz olarak temin edilmeli ve istenilen her türlü çekim için hazırlıklı olunmalıdır.

 Aynı zamanda mutlaka gelinin ve damat tarafının saç ve üst bakımlarına dikkat edilmelidir. Dağılmış bir saç ya da gelinlik, damatlık hoş resimler vermeyecektir. Bu durumda fotoğraf çekilecek yerin iyi seçilmiş olması gerekmektedir. Ölümsüzleşecek bu anlar için yüzlerce fotoğraf çekimi yapılabilinir. Bu fotoğrafçı ile ne şekilde anlaşıldığına bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda düğün fotoğrafları için özel olarak verilen albümler ile anlar ölümsüzleştirilebilinir. Ömür boyu saklanacak güzel günler için özel olarak üretilir.


gece düğün fotoğrafları


Fotoğraflarda Kalite Sorunu

Eğer bir insan yüzünü çekmek için bir sorumluluk alınıyorsa o durumda kullanılacak malzemelerin de bir o kadar kaliteli olması gerekmektedir. Sıradan fotoğraf makineleri kullanılan sıradan lensler ile bu çekimler kaliteli olmaz. İstenilen seviyeler düğün fotoğraflarında yüksek kalite olduğundan basit makineler istenilen verimi sağlamayacaktır. Amatör ve kalitesiz çekimler yapmak hem düğün sahiplerini kızdıracak hem de daha sonra ki portföyler için kötü bir imaj çizecektir.

Zamanla iş kaybına uğrayacak ve para kazanılamaz hal alacaktır. Çekilecek fotoğraflar insanların hayatları boyu bakacağı ve o günü tekrar yaşayacağı anıları olacaktır. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken hassas çekimler olmalıdır. Kaliteli çekimler için 24 ile 70 mm’lik lensler kaliteli olur. Maddi durumu olmayanlar bu ekipmanları kiralayabilirler. Fakat kendi ekipmanlarınız ile çalışmak daha rahat olacaktır. Kiralamak için çoğu fotoğrafçı dükkânlarından yardım istenebilir.

 

 

Şanlıurfa'nın en iyi düğün fotoğrafçısı, dış çekimleri hakkında bilgi almak için tıklayın
 

 

Düğün Fotoğrafçıların Çalışma Şekli

Düğün fotoğrafçıları belli saatler için ödeme almaktadır. Yapılan çekimin hem hızlı hem de kaliteli olması için her türlü eğitimin tamamlanmış olması, malzemelerin kaliteli olması, istenilen verimliliğin alınabilmesi için yardımcının olması, ne istenildiğine önceden karar verilmesi gibi etkenler çok önemlidir. Makinenin manuel modda kullanılması işi hızlandıracaktır. İstenilen tüm pozisyonlar genellikle bu modda çıkmaktadır.

Özellikle yüz çekimlerinde pozlama otomatik modlarda istenildiği gibi olmaz. Ayarlamak için ise zaman gerekir. Zaman kaybetmemek adına manuel olarak çekim yapmak mantıklı olacaktır. Bunun dışında lenslerin diyaframlı olan geniş açılı olanları tercih edilmelidir. Genellikle kullanılan prime lenslerdir. Bu lensler çevredeki etkileri ve kirliliği daha çok azaltan kaliteli lenslerden biridir.

Kaliteli fotoğraf çekimleri ve her türlü iç dış çekimler için sektörde ün yapmış ve bu iş için uygun olan bazı isimler vardır. Bu isimlerden randevu bulmak zor olsa da tecrübeli olanları tercih etmek bu gün için çok önemli bir faktördür. Tecrübesi, kaliteli çekimleri ve kullandığı ekipmanları ile sektör içerisinde isim yapmış aynı zamanda fiyat olarak da uygun çalışan kişilerden biri de Ramazan Bulut’tur.

Uzman kadrosu ve yeteneği ile çalışılabilecek kişilerden biri olan düğün fotoğrafçısı gelin ve damat için unutulmaz bir çekim ve istenildiği zaman hizmet vermek için hazır beklemektedir.

 


Önceki İçerik Bozova Düğün Fotoğrafçısı | En İyi Düğün Fotoğrafçısı
Sonraki İçerik Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Dış Mekân Seçimi Nasıl Hazırlanmalı?

Paylaş: 

Yorumlar
Esra BIÇAKCI
Esra BIÇAKCI
17.12.2020 13:48
Çekimler bir harika işi ehline bırakmak lazım başarılarınızın devamını dilerim
Ramazan BULUT
17.12.2020 21:51
sizin gibi profesyonel birinden bunları duymak çok güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum esra hanım


Bir cevap yazın!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.