En İyi Fotoğraf Poz Verme Yöntemleri

 23 Ocak 2020
 4079  0
En İyi Fotoğraf Poz Verme Yöntemleri

Ramazan Bulut İle En İyi Fotoğraf Poz Verme Yöntemleri

Sosyal medya hesaplarında istenilen reaksiyonu almak için ya da farklı kişisel nedenlerle güzel fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Bazı insanların fotoğrafları çok güzelken, bazıları bu konuda başarısızdır.

Güzel fotoğraf çekinenlerin en iyi yaptığı şey doğru poz verebilmektir. Doğru poz verebilmek için vücut hareketlerinden bakışlara kadar birçok konuya dikkat edilmesi gerekir. Tüm tüyoları dikkate aldığınız takdirde istediğiniz beğeni sayısına ulaşabilir, güzel pozlara imza atabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken şeyler arasında iyi bir fotoğraf makinesine ve bir de doğru düzgün bir uygulamaya ihtiyacınız olduğu vardır. Eğer kameranızın çözünürlüğü kaliteli olmazsa verdiğiniz pozlarda beklediğiniz görselliği elde edemezsiniz.En İyi Fotoğraf Poz Verme Yöntemleri


Başınızın Duruşuna Dikkat Edin

Fotoğraf çekinen insanların sıklıkla yaptığı hatalar arasında başı doğru konumlandıramamak vardır. Kimi zaman sağa ya da sola başı yatırarak düğün fotoğraf çekinildiği düşünülür. Fakat bu en saçma poz verme şekilleri arasındadır. Poz verirken başınızın dimdik olması gerekir. Ne sağa ne de sola yaslamadan objektife bakarak en doğru pozu verebilirsiniz.
 

en iyi poz verme yönlemleri


Bakışlarınızın Anlamlı Olması Gerekir

Fotoğraf çekinirken fotojenik görüntü sergilemek isterseniz kesinlikle bakışlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Kimi zaman baygın kimi zaman da aşırı açık gözlerle komik bir görünüm ortaya koyan birçok insan vardır. Oldukça basit görünen bu detaya dikkat edilmediği takdirde bakışlar tüm fotoğrafınızın kalitesini düşürebilir.

Bu hatalara düşmemek istiyorsanız, en güzel bakışınızı ayna karşısına geçerek bulun. Çeşitli bakış denemeleri yaparak kendinizi en beğendiğiniz şekilde pozunuzu bulabilirsiniz. Eğer, durmadan fotoğraflarda gözleriniz kapalı çıkıyorsa bu durumun da çözümü oldukça basittir. Fotoğraf çekinirken zamanlayıcı açın. Örneğin; 3 saniye sonra fotoğraf çekinilecekseniz gözlerinizi son ana kadar kapalı tutun. Son anda açın. Bu sayede gözlerinizin kapalı çıkmasının da önüne geçersiniz.
 

en iyi poz verme yöntemleri


Ellerinizi Doğru Kullanın

Siz de fotoğraf çekimi esnasında ellerinizi nereye koyacağını bilemeyenlerden misiniz? Aslında bu durumdan herkes şikâyetçidir. Elleri konumlandırabileceğiniz birkaç pozisyon bulunur. Eğer masa ya da koltuk gibi bir nesne varsa etrafınızda; dirseklerinizi masanın üzerine koyun. Başınızı elinize yaslayın. Bu sayede çok sevimli görünürsünüz.Eğer isterseniz ellerinizden bir tanesini masaya bir tanesini de kucağınıza koyabilirsiniz.Ayakta fotoğraf çekinirken yapacağınız şey aslında daha basittir. Kızlar; çantalarını tutarak fotoğraf çekinebilirler.
 

gelin damat pozları


Poz Vermemeye Çalışın

Fotoğraf çekinen insanların yaptığı en büyük hata, sanki katalog mankeni gibi pozlar vermeye çalışmaktır. Bu durum aslında insanı oldukça komik bir kişiye dönüştürür. Hepimiz sıradan insanlar olduğumuz için basit pozlar ile muhteşem görüntüler ortaya çıkartabiliriz.

Fotoğraf çekinirken elinizden geldiğince doğal davranın. Hatta haberiniz yokmuş gibi görünün. Birçok insan haberi yokmuş gibi fotoğraf çekinmeye çalışırken yakından çekim yaptırır. Ancak mantık açısından dibine kadar girip haberin olmaması gibi bir durum mantığa aykırıdır. Bu nedenle mutlaka uzaktan ve haberiniz yokmuş gibi kareler çekinmeye çalışın. Tabi bu noktada sizi iyi anlayan ve fotoğraf çekme konusunda tecrübeli bir kişiye ihtiyacınız da vardır.
 

en iyi fotoğraf pozları


Bacaklarınızı Doğru Yerde Konumlandırın

Bacaklar da tıpkı eller gibi dikkatle şekillendirilmesi gereken ayrıntılar arasında yer alır. Eğer bacaklarınızı dimdik tutarsanız asker gibi çıkarsınız, biraz bükerseniz de kısa boylu çıkarsınız. Bunun için erkeklerin de kızların da farklı bir şekilde bacaklarını konumlandırması gerekir.Erkekler; poz verirken bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kafanızı havaya kaldırın ve ellerinizi ceplerinize koyun. İşte hepsi bu kadar.Kadınlar; bir bacağınızı diğerinin önüne atın. Bakışlarınızı objektife kilitleyin ve elleriniz ile saçlarınızı düzeltin.


Bir Yere Yaslanın

Fotoğrafçılıkta önemli olan detaylar arasında yine rahat görünüm ortaya çıkar. Genellikle ayakta fotoğraf çekinirken bir yere yaslanmanız çok doğru bir adım olacaktır. Arkanızda duvar varsa hafifçe duvara dayanın ve poz verin. Eğer duvar yoksa ağaçlara da hafifçe yaslanmanız rahat görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Fotoğraf çekineceğiniz zaman dikkat etmeniz bir diğer detayda bol giysilerden uzak durmaktır. Geniş kıyafetler ne kadar rahat olursa olsun en az on kilo daha fazla görünmenize sebep olur. Bunun yerine vücudunuzu saran kıyafet tercihlerinde bulunabilirsiniz. Bu sayede vücut kıvrımlarınız da ortaya çıkacaktır.


gelin damat pozlari


Boyunuz Kısa İse Dikkatli Fotoğraf Çekinmeniz Gerekir

Kısa boylu insanlar fotoğraflarda kısa görünmek istemezler. Bu oldukça normal bir durumdur. Bununla birlikte uzun boylu insanlar bile fotoğraf çekinirken yanlış teknik yüzünden kısa boylu görünebilir. Eğer fotoğraflarda boy ile ilgili detaylara dikkat ediyorsanız aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz gerekir:

  • Dimdik durun, kesinlikle bacaklarınızı kırmayın,
  • Bacaklarınızdan birini diğerinin üzerine atın,
  • Fotoğrafı yukarıdan değilde aşağıdan çekin. Yani tepeden çekinmek yerine yerden çekinin.
  • Kadınlar topuklu ayakkabı giyinebilirsiniz. Eğer topuklu ayakkabıyı rahat bulmuyorsanız spor ve kalın tabanlı modeller arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Uzun boylu arkadaşlarınız ile fotoğraf çekinmekten kaçının. Çünkü yanınızda sizden daha uzun birinin olması sizin boyunuzun daha da kısa görünmesine sebep olur.

Elinize Bir Şeyler Alın

Fotoğraf çekinirken bir kompozisyon oluşturmanız gerekir. Binlerce kompozisyon çeşidi vardır. Örneğin; kışın fotoğraf çekinirken, kahve fincanı, atkı ve bere detaylarını bir araya getirebilirsiniz.Yaz çekimlerinizde de deniz, kokteyl, şezlong gibi nesnelerle başarılı kareler ortaya çıkarabilirsiniz.Genellikle kafe, restoran gibi ortamlarda fotoğraf çekinmek popülerliğini korur. Eğer sizde bu tarz bir ortamda fotoğraf çekinecekseniz önünüzdeki; çatal – bıçak, kahve fincanı gibi nesneleri kullanabilirsiniz. Ancak elinize alacağınız nesnenin yapay durmamasına, üzerinde çok düşünülmüş gibi görünmemesine dikkat etmeniz gerekir. Her detayda olduğu gibi burada da rahat görünmek çok önemli bir konudur.


gelin pozları


Renklerin Uyumuna Dikkat Edin

Fotojenik görünmek için renklerin doğru kullanımı çok önemlidir. Bir ya da iki rengi fotoğrafta öne çıkararak uyumu yakalayabilirsiniz. Kış fotoğraflarında kırmızı renkler çok hoş görünmektedir. Yani, karların ortasında bir fotoğraf çekinirken; kırmızı şapka ve ruj detaylarını ortaya çıkarırsanız vereceğiniz poz daha kaliteli görünür.Yaz aylarında ise rengârenk kıyafetler giyinebilirsiniz. Özellikle çimenlerin ya da kumların üzerinde kaliteli fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Erkekler için ise durum biraz daha kolaydır. Erkekler genellikle koyu renkli kıyafetler giyinerek rahatlıkla uyumu yakalayabilirler.
 

Dik Durun

Hayatın her alanında dik duruş çok önemlidir. İş toplantısından, ilkokul sıralarına kadar dik duruş kişinin imzası olacak kadar değerli bir detaydır. Dik duruşunuzu fotoğraflarda da korumanız gerekir. Sırtınızı dimdik hale getirin. Kollarınızı hafifçe arkaya alın, başınızı yukarıya kaldırın ve etkileyici bakışınızı verin. Boynunuzun görünmesine dikkat edin. Boyun detayınızı öne çıkarmak için çenenizi hafifçe yukarı kaldırabilirsiniz. Ayrıca boğazlı ya da balıkçı yaka kıyafetler yerine V yakalı olanları tercih edin.Kollarınızı ise bağlamak yerine serbest bırakın. Kollarınızı bağlamanız diğer insanların sizi yanlış anlamasına yol açar. Çünkü bu durum vücut dilinizin olumsuz görünmesine sebep olabilir.

Kaliteli ve profesyonel fotoğrafçılık anlamında deneyim sahibi olan Ramazan Bulut ile siz de hayalinizdeki fotoğraflara sahip olabilirsiniz. En özel ününüz için hayal ettiğiniz en özel pozları çektirerek ömür boyu saklayabileceğiniz en özel fotoğraf albümünü elde edebilirsiniz. Her ortamda en profesyonel pozları vermenizi sağlayan Ramazan Bulut sizlerin de en özel günlerine üst düzey tecrübeleri ile eşlik eder.

 

 


Önceki İçerik Birbirinden Güzel Hamilelik Çekimleri Örnekleri, Tavsiyeleri
Sonraki İçerik Düğün Fotoğraf Çekiminde Önemli Detaylar

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.