Düğün Fotoğraf Çekiminde Önemli Detaylar

 24 Ocak 2020
 1761  0
Düğün Fotoğraf Çekiminde Önemli Detaylar

Düğün Fotoğrafı Çekiminde Bilmeniz Gereken Önemli Detaylar

Düğün fotoğraf çekiminde İnsanlar için özel anlam içeren düğün, kına, davet, iş etkinliği gibi özel gün ve etkinliklerin ölümsüz hale getirilmesi önemlidir. Bu tür özel gün ve etkinliklerin reklamını yapmak, hatıra olarak saklamak gibi nedenlerden ötürü fotoğraf çektirmek isteyebilir. Bu tür fotoğrafların bu kadar rağbet görmesi ve tercih edilmesinin en önemli nedeni şüphesiz ki ellerinde somut görüntü nesnesi olmasıdır. Fotoğrafçılıkta anı ölümsüzleştirmek önemlidir. Her ne kadar gelinler bu işe damatlara nazaran daha fazla önem verse de düğün sonrası süreçte ailelerce gelecekteki çocuklarınız ve torunlarınız için kalıcı somut bir miras bırakabilmek açısından son derece önemlidir.


dış çekimlerde dikkat edilmesi önemli detaylar


Düğün Fotoğraflarının Önemi

Bu özel günlerinizde düğününüze dair çekilen bütün fotoğraflar hem aileler hem de çiftler için ayrı bir önem taşımaktadır. Özellikle bu özel günde çekilen fotoğraflardan hazırlanan albümler, düğünün üzerinden yıllar geçtikçe bile bakılıp incelenmektedir. Haliyle düğün fotoğrafı bu denli önemli olunca fotoğrafları kimin nerede çekeceği de büyük önem taşır. Aslında yaşanacak en ufak hata, içinize sinmeyen şeyler gelecekte kalıcı izler bırakacağı unutulmamalıdır.

 

düğün fotoğrafçılığı
 

Düğün Fotoğrafı Çektirmeden Önce Gelin ve Damadın Yapması Gereken Bazı Hazırlıklar

Evlenecek çiftler için şüphesiz ki en zor ve yoğun geçen süreçlerden birisi de düğün öncesi süreçleridir. Evlenmek ve yeni bir yuva kurmanın verdiği heyecanın yanında özel ve belki de bir kez gerçekleşecek bir etkinlik olanın düğünü hakkındaki pek çok detay çiftleri ve aileleri heyecanlandırmaktadır. Düğün esnasında pek çok detayın yanı sıra etkinlikler de olacaktır. Özellikle ömür boyu saklanılacak, aile ve yakın çevreye, sonraki nesillere gösterilecek düğün fotoğrafları önemlidir.

Bu yüzden bu düğün fotoğrafı süreci de her konusu ve detayı gelin ve damat için titiz ve ayrıntılı bir şekilde planlamalıdır. Bu noktada özellikle poz verirken giyilen kıyafetler ve aksesuarları da dikkatlice ve titizli bir şekilde hazırlanmalıdır.


dış çekimlerde dikkat edilmesi gerekenler


Gelin Çiçeği ve Damat Yaka Çiçeği Tercihi

Özellikle Gelin Çiçeği ve Damat yaka çiçeği küçük bir aksesuar gibi görünmesine karşın uyumsuz, solgun ve kötü görüntülü bir çiçek ister istemez sırıtacak ve belki de kusursuz bir düğünün ihtişamına gölge düşürecektir. Damadın aksine çiçeği olmayan bir gelin düşünülemez. Aslında özellikle son yıllardaki organizasyonlarda özel olarak tasarlanan son derece göze de hitap eden çiçekler mevcut olsa da çiçek her zaman riskli yanları olan bir aksesuardır. Özellikle gelinlerin o ellerindeki çiçek demedi de fotoğraflara çıkacağı unutulmamalıdır. Damadın mütevazı yaka çiçeği de mutlaka damadın duruşuna ve damatlığa uygun durmasının yanı sıra gelinin gelinliğine ve çiçek demetine uygun olmalı mümkünse gelinin çiçek demetinin küçük bir parçası olmalıdır.


düğün fotoğraflarında dikkat edilmesi gerekenler
 


Papyon, Kravat ve Diğer Kullanılacak Aksesuarlar

Bir damatlığın en belirgin parçası papyon ya da kravattır. Damadın kendi tarzına ve damatlığına uygun bir parça olmalıdır. Genelde tamamlayıcı unsur olarak damatlığın alındığı yerde satılabilen bu aksesuarın fotoğrafta sırıtması mükemmel poz ve fotoğraflara hatta düğüne bile gölge düşürebilir. Fotoğraf çekimi esnasında kullanılan aksesuarların rengi, fiziki özellikleri hatta duruşu bile fotoğrafı etkiler. Bir şemsiyenin, masanın duruşu bile fotoğraf karesini mahvedebilir.


dış çekim detay


Saç Stili ve Kuaför

Şüphesiz ki en önemli detaylardan biri de gelin ve damat açısından saç stili ve kuaför seçimidir. Kötü bir saç stili bütün düğüne ve fotoğraflara gölge düşürmesinden ziyade muhteşem ve kusursuz bir düğüne gölge düşürür. Özellikle günümüzde artık pek çok saç stili kolay ve hızlı bir şekilde yapılacaktır. Ancak alternatif çok olunca ister istemez kötü kuaför mağduru da olabilirsiniz. Son güne ve son ana bırakılan bir tür ayrıntı iyi sonuçlanmayacaktır. Muhtemelen çıkan görüntü içinize sinmeyecek ve bu da hem düğününüzü hem de düğün fotoğraflarında içinize sinmeyen pozlar vermenizle sonuçlanacaktır. Herkes düğün fotoğrafında yakışıklı veya güzel görünmek ve böyle hatırlanmak ister.


trend gelin saç stilleri


Poz Kararları da Önceden Verilmelidir

Çiftlerin çoğu farklı ve ilgi gören mekânlarda pozlar vermek ister. Hatta pek çok gelin ve damadın kendi kafalarında klasik pozların dışında vermek istediği pozlar da vardır. Nasıl bir ortamda ne şekilde pozların çekileceği belirlenmelidir. Bunun için kullanacağınız mekândaki pozları da inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Özellikle son gün yaşacak curcuna ile bu kararların verilebilmesinin zor olduğu unutulmamalıdır. Hatta bunun için prova yapan gelinler ve damatlar bile mevcuttur. Hatta isterseniz internet ve sosyal medya üzerinde çok sayıda poz bulunmaktadır.


trend gelin damat pozları


Düğün Fotoğrafı Çekiminde Damat ve Gelin Nelere Dikkat Etmeliler?

Düğün fotoğrafları sizin hayatınızda özel bir anlam teşkil eden düğünün vazgeçilmez parçasıdır. Çiftler bu esnada davranış bakımından birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Özellikle düğün fotoğraflarınız çekildiği esnada bağlam dışı konuları düşünmemelisiniz. Çekim işlemini zaten son derece stresli olan bir anınızda gerçekleşeceği için eğlenceli bir olay haline getirmelisiniz. Özellikle çalan telefonlar gibi pek çok olumsuz unsuru çekim esnasında hayatınızdan çıkarmalısınız.


düğün fotoğrafı


Çekim Esnasında Doğal Davranın

Çiftlerin doğal davranması önemlidir. Çiftler çekim esnasında yapay ve birbirleriyle uyumsuz, samimiyetten uzak verecekleri pozlar gelecekte pek de iyi hatırlanmayacaktır. Çiftler birbirleriyle iletişim halinde olmalı, doğal davranmaya özen göstermeli, gelinle damadın birbirine duydukları sevginin somut bir kanıtı olacağı unutulmamalıdır. Birbirinize bakar iken özel bir poz vermeye çalışmayın. Birbirinize fotoğraf çekinmeden nasıl bakıyorsanız öyle bakmaya çalışın. Bunu yaptığınız vakit ortaya çıkacak görüntü sizleri mutlu edecektir.


düğün fotoğrafçısı pozları


Çekimde Gerilmeyin

Genellikle gelin ve damat düğün telaşından ötürü biraz gergin olabilir. Bu yüzden de bu gerginlik ve stres o an unutulmalıdır. Hatta çiftler birlerini sakinleştirmeli ve fotoğraf işine konsantre olmalıdır. Düğün fotoğraflarının güzel olması çiftlerin birbirlerine yayacağı pozitif enerjiyle ilgilidir. Aşkla baktığınız müstakbel eşiniz ile kaydedilen bir an ya da gülüş sizin için harika olacaktır.

Düğün Fotoğrafçınızı Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Gelin ve Damadın düğün öncesi vermesi gereken ilk ve en önemli karar fotoğraf çekiminin konseptinin ne olacağıdır. Öncelikle mekânlar belirlenmeli ve düğün fotoğrafçısı da bunun bir parçasıdır. Düğün fotoğraflarınızı tarzını sevdiğiniz fotoğrafçıyı seçin. Seçeceğiniz düğün fotoğrafçısının önceki çekimlerini de incelemeyi ihmal etmeyin. Bu size çok güzel fikirler verecektir. Aynı zamanda da fotoğrafçı hakkında bilgi ve fikir sahibi olacaksınız. Yüz yüze görüşmeye önem gösterin çekim öncesinde. Aslında bu ön görüşme fotoğrafçının çiftten ve çiftin de fotoğrafçıdan olumlu bir izlenime kapılması açısından önemlidir.

Düğün Fotoğrafı Çekiminin Yapılacağı Gün İçin Öneriler

Çekim için mutlaka fotoğrafçınızla planladığınız çekim saatine ve yerine zamanında gitmeye özen gösterin. Çünkü bu tür yerlerde gerekli perspektifi ışığı sağlamak, bazen izinler, bezen de fotoğrafçının başka randevusu olacağı için sizi aceleye getirmesi ihtimali vardır. Özellikle şehir trafiği ve kuaförde geçen süreyi de gözeten bir planlama yapın. Eğer imkânınız varsa düğün günü haricide de çekim yaptırabilirsiniz. Bu size düğün günü stresinden ve yoğunluğundan uzak, daha güzel poz verme imkânı sağlar. Düğün fotoğraf hizmeti almak için profesyonel ekipmanları ile Ramazan Bulut’u arayabilir daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılığı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar Düğün Bloğumuzda 

 


Önceki İçerik En İyi Fotoğraf Poz Verme Yöntemleri
Sonraki İçerik Gelinlik Modelinin Düğün Fotoğrafına Etkisi

Paylaş: 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan sen ol!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.