Gelinlik Modelinin Düğün Fotoğrafına Etkisi

Gelinlik Modelinin Düğün Fotoğrafına Etkisi

Bir düğünün en çok konuşulan ve dikkat çeken kısımlarından biri de bembeyaz ihtişamlı gelinliğin içindeki gelinlerdir. Bir çifte dair en özel gün düğün öncesinde, sonrasında ve esnasında çekilen fotoğraflar düğün çevresi için önemlidir. Özenle seçilen albümler büyük önem taşır. Hatta bu albümlerde gerekli teknik imkânların sayesinde başarılı olarak artan dış mekân çekimlerinden oluşan albümlerin kullanımı artmıştır.

Dış çekim beraberinde özellikle gelinler için pek çok konuda ayrı bir özen ve dikkat göstermesi gerekecektir. Özellikle gelinliğin ağır ve kabarık bir model olması verilecek pozların ve hareket kabiliyetini, mevcut pozu uzun süre korumaya engel olacaktır.


gelinlik modelleri


Düğün Fotoğrafların Gelin İçin Önemi

Düğün fotoğrafları gelinler için ayrı bir önem taşır. Hatta o fotoğraflara en çok önemi veren kişi ise gelinlerdir. Saçın ve makyajın bozulma riski, terleme gibi pek çok faktör düğün fotoğraflara gölge düşüreceği ve aynı zamanda hareket kabiliyeti en düşük ve bol makyajlı olan kişi ise maalesef ki gelinler olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ışığın ve diğer aksesuarların beyaz gelinliğe uyumlu olması ve yanında sırıtmaması ve bu aksesuarların doğal ve güzel şekilde konumlanması gereklidir. Çünkü ne yazık ki düğün fotoğraflarında gelin ve gelinlik düğün fotoğrafını yüceltebileceği gibi batıradabilir.


düğün fotoğrafları


Düğün Fotoğrafı Çekilecek Mekâna Karar Verir İken Gelinler Nelere Dikkat Etmeli?

Düğün fotoğraflarının nerede çekileceği damat için o kadar ergonomik sorunlara neden olmasa da gelinler için büyük bir sıkıntıdır. Özellikle dış mekânlarda çekilecek farklı konseptler gelinlere ciddi sorunlar çıkarmaktadır.  Ayrıca kapalı iç mekânlarda çekimin uzun sürmesi sonucunda gelinin saç modeli bozulabilir, terleyebilir ya da makyajı akabilir. Ayrıca dış mekânlardaki çekimlerde çileyen hava, esen rüzgâr, aşırı güneş gelinlere büyük sorunlar çıkarmaktadır. Tüm bunlar hem gelin hem de fotoğrafçı ve teknik ekibi için göz önünde bulundurulmalıdır.


düğün fotoğrafı çekilecek mekanları


Dış Mekânlarda Çekilecek Düğün Fotoğraflarında Gelinler Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu düğün fotoğraf albümü artık dış mekân konseptli olagelmiştir. Özellikle son günlerde nerede ise bütün çiftler fotoğraf çekimleri için dış mekân tercih eder olagelmiştir. Özellikle gelin için fotoğrafların nasıl bir ortamda çekileceği hususunda ön araştırmalar yapılamalıdır. Özellikle gelinlerin dış mekân çekimlerinde kullandığı aksesuarların iklim olaylarından zarar görmemesi ve diğer mekân aksesuarları da risk teşkil etmemelidir.

Her ne kadar gelinlik içerisinde gelinin doğal pozlar verme imkânı zor olsa da doğal olmayan ve samimiyetsiz pozlar vermek güzel bir düğün fotoğrafı albümü çekilmesine engeldir. Burada düğün fotoğrafçısına özellikle doğal mekânlarda pozlar yakalanmasına engel teşkil etmektedir. Fotoğrafçı ile gelin, daha doğrusu çift dış mekânlardaki fotoğraf çekimlerinde iletişim halinde olmalıdır. Gelin ve damadın aynı anda konsantre bir şekilde doğal pozlar vermesi ve bunun yakalanması büyük önem taşır. Özellikle de çevresel faktörler de bu anı bozmamalıdır.


dış çemkan çekimleri


Düğün Fotoğraflarında Gelinlerin Tercih Edeceği Saç Modelleri ve Gelinlik Etkisi

Düğün fotoğraflarında özellikle gelinin gelinliği ile beraber saç modeli de gelinliğe uygun olmalıdır. Gelinin kendisine yakışan gelinliğin yanı sıra saç modelini de hem gelinliğe hem de kendisine yakıştırması gerekir. Özellikle fotoğraf çekimi öncesi güzel görünecek saç modellerine karar vermelidir. Ayrıca bu saç modeli, hem düğünün konseptine hem de düğüne uygun olmasını sağlamak adına ön araştırma şarttır.


gelin saçı


Gelinlik Modelleri Rahat Hareket Etme İmkânı Sağlamalı

Özellikle gelinler için belki de en önemli seçim gelinlik seçimidir. Gelinlik modellerinde tek bir renk olsa da artık günümüzde çok sayıda ve geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Ancak gelinler burada yorulmasına ve terlemesine, zor hareket etmelerine neden olacak ağır ve hantal gelinliklerden kaçınılmalıdır. Daha çok vücudun proporsiyonuna uygun, minimal detaylara sahip ve şık olan gelinlikleri tercih etmesinde yarar vardır.

Aksi takdirde gelinin bu en mutlu günü kâbusa dönebilir. Özellikle gelinin tüm düğün hareketliliğine ve fotoğraf çekiminde rahat hareket etme imkanı sağlamasına ve uygun pozları vermesine yardımcı olmalıdır. Çünkü gelinlerin özellikle dış mekânlardaki çekimlerde uygun olmayan gelinlikle doğal ve samimi pozlar vermesi nerede ise imkânsız ve zordur. Bu fotoğrafların gelecek nesillere ve daha sonra bakılmak için birer somut miras ve delil oldukları unutulmamalıdır.


gelinlik modelleri rahat


Düğün Fotoğrafı Çekilirken Gelin Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle çekim esnasında özellikle bu çekimin dış çekim olacağı düşünülürse ağır ve kabarık etekli bir gelinlikle hareket etmek ve poz vermek hatta doğal ve samimi görünmek zordur. Özellikle bu geline olduğu kadar hem damada hem de düğün fotoğrafçısına da zorluklar çıkaracaktır. Bu yüzden gelinler içersinde rahat edebileceği gelinlikler tercih etmelidir. Bu hem sizi hem de damadı ve fotoğrafçıyı çekim esnasında rahat ettirecektir. Özellikle içinde rahat edebileceğiniz gelinlikler düğün esnasında sizleri de rahat ettirecektir.

Gelinlik modeli terletme yoluyla saçın ve makyajın bozulması riskine neden olacaktır. Özellikle çekim esnasında gelini terletecek hızlı ve rahatsız olacağı pozlardan kaçınılmalıdır. Özellikle fotoğraf çekilir iken gelinlik ve aksesuarların birbirleriyle olan uyumuna da dikkat edinilmelidir. Özellikle gelinlik modelleri ile uyumsuz olan aksesuarlar çekim esnasında ve düğünde istenmeyen görüntülere neden olacaktır.


düğün fotoğrafı


Prenses Modellerden ve Kat Kat Gelinliklerden Uzak Durulmalı

Prenses model gelinlikler ilk anda göze hitap etse de gelinlerin çok daha hızlı şekilde yorulmalarına neden olduğu unutulmamalıdır. Uzun duvağı ve geniş eteği ile ağır yapısı gelinin taşınmasını zorlaştırır iken onun için hantal bir yüke dönüşmesine neden oluyor. Bu yüzden Helen Gelinlik modelleri zarif ve rahat yapısının yanı sıra geniş hareket olanağı sağlar.

Bu sayede gelinlik üzerinde ağırlık baskısı azalır Yaka yapısındaki zarif ve esnek tasarımları sayesinde rahat ve şık bir dış mekân fotoğrafı çekilmesini sağlar. Özellikle balo tipi gelinlik modelleri kat kat etek kesimleri yüzünden gelinin yorulmasına neden olur. Özellikle bu tür kat kat balo tipi gelinlikler dış mekân çekimlerinde hareketi engellemesinin yanı sıra hava şartlarıyla da büyük mücadele veriyor.


prenses ve kat kat gelinlik


Gelinlik, Kumaş ve Fotoğraf İlişkisi

Gelinliğin en dışında etek kısmında kalan kumaşın türü de önemlidir. Kaburga denilen sert yapılı türlerin özellikle hareket imkânını zorlaştıran ve hareket zorluğu ile ekstra ağırlığından ötürü tercih edilmemesi gerekir. Özellikle tarlatan denilen ve eteklerin kabarık görümümü veren hafif kumaşlı A tipi tercih edilmelidir. Eğer tüllerle kabartılan bir gelinliğiniz varsa tarlatan bulundurmamalısınız.

Özellikle fotoğraf konusunda daha estetik ve doğal duruş vermenize engel olacaktır. Özellikle tarlatan kumaşların gelinle damadın birlikte poz vermelerini zorlaştırır. Damat gelinin yanına yaklaşarak poz veremez. Tarlatanın diğer yanı damadın bacaklarına baskı uygular Yukarı kalkan tarlatan yüzünden estetik duruş bozulur. Tarlatanlar 1,2 ve 3 numara gibi numaralandırılır. Bu açıdan daha estetik bir görünüm için küçük numaralı tarlatanlar tercih edilmelidir.


trend gelinlik modelleri, düz gelinlik


A Kesim Gelinlikler

Gelinlik seçiminde şık, zarif ve rahat olan modeller tercih edilmelidir. A kesim gelinlikler gelinlere daha rahat hareket etme ve özgürlük imkânı sağlar. Gün içersinde rahat davranabilen gelinler düğün ve fotoğraf çekimi sırasında unutulmaz kareler biriktirme imkânı sağlar. Ramazan Bulut düğün fotoğraflarında son derece profesyonel olup tüm konularda sizlere en iyi şekilde fikir veriyor.

2020 Gelinlik Modelleri ile ilgili yazımız için tıklayın 

 


Önceki İçerik Düğün Fotoğraf Çekiminde Önemli Detaylar
Sonraki İçerik Mersin Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı

Paylaş: 

Yorumlar
Fatma Karaçizmeli
Fatma Karaçizmeli
28.1.2020 10:18
Merhaba Blog sayfanızı hayranlıkla takip ediyorum çok faydalı bilgiler bu arada fotoğraflarınız çok başarılı başarılarınızın devamını diliyorum
Ramazan BULUT
28.1.2020 10:20
İnsanlara faydamız olabiliyorsa ne mutlu bizlere yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.


Bir cevap yazın!
 
* işaretli alanların doldurulması zorunludur.